הדפסת עמוד זה

פרק 10: אנשים - להכיר את הקהל שלך

זמן קריאה: 4 עד 6 דקות

המסך 'אנשים' הוא המסך האחרון במערכת נתוני הכניסה של דפי האוהדים, ואתו אנחנו מסיימים ללמוד את חלקי המערכת השונים.

המסך הזה מספק לנו מידע דמוגרפי (מידע על הגיל, המין ומקום המגורים) של האוהדים שלנו, ושל כל הגולשים שנחשפו לתכנים שלנו או ניהלו אתם אינטראקציה כלשהי.

אחרי שהבנו איך התוכן שלנו עובד, כמה חשיפה הוא מקבל וכמה מעורבות הוא יוצר, אחרי שלמדנו מאיפה הלייקים מגיעים לדף שלנו וכמה אוהדים נכנסים ללשוניות שיצרנו – עכשיו נלמד מי הם בדיוק אותם גולשים שלחצו עלינו לייק והפכו לאוהדים. איפה הם גרים? בני כמה הם? לאיזה גילאים ומקומות התוכן שלנו מגיע? ומי הם האנשים שבהם הוא הכי נוגע?

במסך זה, כמו במסך 'סקירה כללית', אין אפשרות לבחור את טווח הזמן להצגת המידע.

האוהדים שלנו, הגולשים אליהם הגענו, והגולשים אותם הנענו לפעולה

המסך הזה מחלוק ל-3 חלקים: 'האוהדים שלך', 'אנשים שהגעת אליהם' ו'אנשים מעורבים'. הניווט בין החלקים השונים הוא באמצעות התפריט הפנימי, שמופיע מתחת לתפריט הראשי של מערכת נתוני הכניסה:

התפריט הפנימי של מסך זה

בכל 3 החלקים מוצג מידע דומה ובצורת פילוח דומה. ההבדל בין החלקים השונים של מסך זה הוא בקבוצת האנשים לגביה מוצג המידע:

  • -          האוהדים שלך: כל מי שלחץ לייק לדף שלך
  • -          אנשים שהגעת אליהם: כל מי שנחשף לפוסט שפורסם בדף שלנו ב-28 הימים האחרונים (כולל חשיפות בתשלום).
  • -          אנשים מעורבים: כל מי שקיים איזושהי אינטראקציה עם תוכן שפורסם בדף שלנו או עם הדף עצמו ב-28 הימים האחרונים.

עבור כל אחד מ-3 הקבוצות האלו מוצג מידע זהה, שכולל חלוקה לגברים ונשים, חלוקה לגילאים וחלוקה למדינה, עיר ושפה. ראו כיצד זה נראה:

אזור המידע הראשי במסך 'אנשים'

האם אתם מושכים יותר גברים או נשים?

בצד ימין למעלה ניתן לראות את החלוקה של האוהדים (בתפריט העליון ניתן לראות כי אני במסך 'האוהדים שלך') לגברים ונשים, ואת ההשוואה של אוהדי הדף שלי למצב הכללי בפייסבוק.

רואים כי החלוקה בקרב האוהדים שלי היא 38% נשים ו-59% גברים, בעוד המצב הכללי בפייסבוק הוא 46% נשים ו-54% גברים. כלומר, הדף הזה מושך, באופן יחסי, יותר גברים מנשים.

שמתם לב שסכום ה-% בקרב האוהדים שלי לא מגיע למאה? האמת היא שאני לא בטוח. מתוך היכרות עם פייסבוק, יכולות להיות סיבות מגוונות ומפתיעות. בכל אופן זה אמנם פוגע קצת באמינות הנתונים, אבל לא בצורה שפוסלת אותם לגמרי וגם לא קרוב לזה.

בני כמה האוהדים שלכם?

לצד החלוקה לזכר / נקבה, אנחנו רואים גם חלוקה מעניינת לגילאים. בואו נסתכל עליה שוב ונבין בדיוק מה אנחנו רואים:

נתוני דמוגרפיים על גיל ומין האוהדים בדף

קודם כל – שימו לב שטבלת הגילאים משתמשת באותם צבעים כמו האזור שמציג נתונים לגבי המין. משמעות הצבעים זהה ועקבית: כחול בהיר – נשים. כחול כהה – גברים. אפור – הממוצע בכל פייסבוק.

בטבלת הגילאים אנחנו רואים חלוקה למס' קבוצות גיל, ובתוך כל אחת הן חלוקה של ה-% מתוך האוהדים בדף שלנו, לפי גברים ונשים. לדוגמא – הטור הכי שמאלי בטבלה מציג את קבוצת הגילאים 13-17. ניתן לראות כי 1% מהאוהדים בדף הם נשים בגילאים אלו ו-2% הם גברים בגילאים אלו. סה"כ 3% מהאוהדים בדף.

הגרף האפור שמקיף את הגרפים הכחולים מייצג את % הקבוצה הדמוגרפית הזו (גברים או נשים בגילאי 13-17) בפייסבוק. כלומר, בדף שלי יש באופן יחסי הרבה פחות בני 13-17 מאשר בפייסבוק כולו. וזה הגיוני מאד – הדף שלי מיועד לגילאים בוגרים יותר, ורואים זאת בצד הימני של הגרף, בקבוצת הגילאים 65+ שם המצב הפוך – % האוהדים בדף שלי בגילאים אלו גבוה משמעותית מה-% שלהם מתוך כלל המשתמשים בפייסבוק.

זכרו שאתם תלחצו בתפריט העליון על 'אנשים שהגעת אליהם', גרף זה יציג את הגילאים והמין של הגולשים שנחשפו לתכנים שלכם, גם כאלו שאינם אוהדים. לעתים תגלו שיש הבדל גדול בין הדמוגרפיה של אוהדי הדף, לדמוגרפיה של הגולשים שנחשפים לתכנים או יוצרים מעורבות. נושא מעניין ששווה להתעכב עליו יותר בהזדמנות אחרת.

גיאוגרפיה: איפה הם גרים? ואיזו שפה הם מדברים?

החלק התחתון של מסך זה מציג מידע לגבי מקום המגורים (מדינה ועיר) של הקבוצה הנבחרת, ובנוסף מידע לגבי השפה שבה הם משתמשים לגלישה בפייסבוק:

נתונים דמוגרפיים על מקום המגורים של האוהדים בדף

המילה 'שפה' לא מייצגת את שפת האם / שפת הדיבור של הגולשים, אלא רק את שפת הממשק של פייסבוק בה הם משתמשים (השפה בה מוצג התפריט בפייסבוק, הודעות השגיאה, ההתראות, וכולי). לדוגמא – ישראלים רבים (אני ביניהם) שעברית היא שפת האם שלהם גולשים בפייסבוק כשממשק האתר הוא באנגלית.

אני חייב להודות שעניין השפה של ממשק הפייסבוק הציג לי אתגר גדול בתכנון המדריך הזה (ושאר התוכן באתר), כיוון שאני משתמש בהרבה צילומי מסך והייתי צריך להחליט אם לעשות זאת כשהפייסבוק בעברית או באנגלית. בסוף, ולמרות שאני משתמש בפייסבוק באנגלית בעצמי, החלטתי על עברית כי הרגשתי שכך זה יהיה ברור יותר לקהל הקוראים, ואני מנסה להקפיד גם להכניס את התרגום האנגלי של כל מונח לפחות פעם אחת.

בכל אופן – ניתן לראות בתמונה כי 3 סוגי המידע מחולקים ל-3 טבלאות שונות ופשוטות. גם כאן כדאי לשים לב להבדלים בין 'האוהדים שלך' לבין 'אנשים מעורבים' (כל מי שקיים אינטראקציה עם התוכן) או 'אנשים שהגעת אליהם' (כל מי שנחשף לתוכן).

לדוגמא – אם יש לכם מעט הרבה מאד אוהדים שגרים בירושלים, אבל הרבה פחות 'אנשים מעורבים' שגרים בירושלים – יתכן שהתוכן שלכם, מסיבה כלשהי, פחות או מובן להם או פחות מעניין אותם, מידע חשוב שיכול להוביל אתכם לשיפור התוצאות.

סיכום

בפרק הזה למדנו כיצד להבין מי הם האוהדים שלנו, הגולשים שנחשפים אלינו והגולשים שמגיבים אלינו. כל אחד מאתנו פונה לקהל אחר והדבר מן הסתם מתבטא בסוג התוכן והשיווק שלנו בפייסבוק או בכל מקום אחר. הנתונים שראינו מספרים לנו האם אנחנו מצליחים להגיע לקהל היעד שלנו, ומשלימים את הנתונים על תפוצת התוכן שלנו ותגובות הגולשים אליו.

הבנה של מבנה הקהל שלנו תעזור לנו גם להבין טוב יותר את הנתונים שכבר ראינו על תפוצה ומעורבות לתוכן שכבר פרסמנו, וגם תכוון אותנו ותעזור בתכנון ויצירת התכנים והפעילויות הבאות שאנחנו רוצים לעשות בפייסבוק.

זהו המסך האחרון במערכת נתוני הכניסה של דפי האוהדים.

אם קראתם את הפרק הזה ואת הפרקים הקודמים, אתם יכולים כעת לקרוא לעצמכם 'מומחים לסטטיסטיקות של דפי אוהדים בפייסבוק', ויותר חשוב: אתם יכולים להבין את נתוני הכניסה של הדף שלכם, לדעת מה עובד עבורכם ומה לא, ולתכנן את הפעילות העתידית שלכם מתוך ידע אמיתי והבנה מקצועית ולא מתוך ניחושים, תקוות וציפיות שמבוססות על הנחות לא בדוקות.