איך לא ליצור מוצר ויראלי?

מוצרים ויראלים הופכים לכאלה בגלל שהם מספקים לאנשים פיתרון לבעיה או גורמים להם סיפוק כלשהו – והם עושים את זה גם ל-10 משתמשים בלבד. הם לא חייבים מיליון.
זמן קריאה: 1 עד 3 דקות
שישי, 06 דצמבר 2013 00:00
דירוג הגולשים:

ישבתי שעה ארוכה עם חבר שמפתח אפליקציית הטבות לטלפונים ניידים, שאפשר לתאר אותה כסוג של שילוב בין גרופון לפייסבוק. הרעיון בפשטות הוא שעסקים בכל הארץ והעולם יעדכנו הטבות ומבצעים שהם מקיימים במסד הנתונים של האפליקציה, והמשתמשים מצידם יכנסו כדי לראות הטבות באזור שלהם, הטבות על מוצרים שהם מחפשים, וכולי. לא ארחיב יותר כדי לא לחשוף יותר מהרעיון.

לכאורה מדובר במוצר מדהים – כזה ש"לא ברור איך עוד אין כמוהו" – והחבר (כמו כל חברי הצוות שעובדים על האפליקציה) מאד מאמין שהרעיון יכול לתפוס ולצבור מיליוני משתמשים במהירות.

אבל יש קאץ'

הקאץ' בכל הסיפור הוא שכדי להצליח באמת, האפליקציה צריכה שאלפי ועשרות אלפי עסקים יעדכנו בה מבצעים. כדי שזה יקרה – בעלי העסקים צריכים לדעת שיש משתמשים באפליקציה ושווה להשקיע את המאמץ... אבל כדי שיהיו המון משתמשים, קודם כל צריך שיהיו המון עסקים... סיפור קלאסי של ביצה ותרנגולת.

המפתחים מאמינים שהם יפתרו את הבעיה בכך שהאפליקציה שלהם "תהיה ויראלית" – כלומר, המשתמשים הראשונים שלה יספרו עליה לאחרים, שיבואו בעקבותיהם ויספרו על האפליקציה למעגל נוסף, וכך הלאה...

איך לא מתכננים מוצר ויראלי?

הרבה אנשים שיש להם רעיון טוב רוצים ומנסים להיות "פייסבוק הבאה", "טוויטר הבאה"... אבל האם פייסבוק תכננה להיות "הבאה" של משהו? האם טוויטר תכננה? לא.

פייסבוק נוסדה כדי לפתור פיתרון ספציפי לבעיית המחסור בחיי החברה של מארק צוקרברג. היא לא נוסדה כדי לכבוש את העולם, ולא כדי להפוך לרשת החברתית הגדולה בעולם.

טוויטר נוסדה כפרוייקט צד של כמה מתכנתים משועממים (כפי שאחד המייסדים, ביז סטון, סיפר לסטיבן קולברט). היא נועדה לתת להם אפשרות תקשורת חדשה ונוחה, והיא עשתה את זה.

גם פייסבוק וגם טוויטר סיפקו לאנשים פתרונות לבעיות עוד לפני שהיו בהן מיליוני משתמשים. פייסבוק וטוויטר היו "שוות משהו" וסיפקו ערך למשתמשים שלהן גם בזמן שהיו רק 100 כאלה, וגם כשהיו 1,000 כאלה. הן לא חיכו לשום ביצה ותרנגולת, הן לא חיכו לשום אלפים שיבואו כדי שיביאו אלפים אחרים. הן סיפקו פיתרון טוב מההתחלה.

מכורים לאינסטגרם יכולים ליהנות ממנה גם אם יש להם רק 4 עוקבים, הם לא צריכים 4,000.

אני שיחקתי Candy Crush חצי שנה בלי לשלוח הזמנה 1 למישהו אחר...

מוצרים ויראלים הופכים לכאלה בגלל שהם מספקים לאנשים פיתרון לבעיה או גורמים להם סיפוק כלשהו – והם עושים את זה גם ל-10 משתמשים בלבד. הם לא חייבים מיליון.

אני לא חושב שהדרך להפוך ל"פייסבוק הבא" היא לחפש איך להפוך לפייסבוק הבא. אנחנו יותר מדי שבעים מקמפיינים שיווקיים. אין לנו זמן לנסות רשת חברתית חדשה.

אם יש לכם פיתרון טוב ואתם יכולים להסביר לנו אותו בעשר שניות – אנחנו נשמח לשמוע.

אחרת, דברו איתנו ביום שבו תגייסו את מיליון המשתמשים הראשונים שלכם.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לי לשפר את המדריכים באתר

1 הגיב/ה

השאירו תגובה

שאלות ותשובות על פרסום ושיווק באינטרנט


האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

איך להגיב עם הדף העסקי בתוך קבוצה בפייסבוק? (2 תשובות)
יש לי דף עסקי תחת פרופיל אישי. כשאני מגיבה להודעות בדף אני מגדירה שהשם שיופיע ללקוחות יהיה השם של העסק ולא שמי הפרטי. זאת אומרת שאם אני רוצה לכתוב תגובה או לפרסם תמונות, אני אוכל לכתוב אותן בתור "עוגות טעימות" לדוגמא ולא בתור השם הפרטי...

איך אפשר לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים? (תשובה 1)
היי, תודה רבה על האתר הנפלא שלכם. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי איך לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים. אני רוצה לדוג' לנהל כמה, איך אני עושה את זה נכון? תודה רבה לכם

פייסבוק מוריד את האיכות של תמונת Cover בעמוד (תשובה 1)
נהנתי מהמידע שאתה מספק באינטרנט רציתי לשאול שאלה שאולי תוכל לעזור לי בה: עיצבתי COVER חדש לדף הפיסבוק שלי בפוטושופ כשאני מעלה אותו לפייסבוק האיכות ממש ירודה. הקובץ שמור ברזולוציה 300 ונראה מצויין בפוטושופ. תודה דפנה
שיוך לדף פייסבוק (0 תשובות)
הי אם מישהו הקים דף עבורבית הספר , האם ניתן, שמישהו אחר ינהל את הדף , בלי שתהייה לו בעיה של פרטיות בעמוד הפייסבוק שלו . כלומר, אם אני פותחת דף , האם כמה אנשים יכולים להיות המנהלים בדף ? האם הגישה שלהם היא רק לדף או שיש להם גישה למקום אחר.....

דף עסקי בפייסבוק, לאחר מספר ימים וניסיון חיבור מול אינסטגרם נעלמה לי ההרשאה בעמוד שלי כאדמין. כרגע לא ברור מי מנהל את העמוד אין לי גישה לזה והדף לא נמצא תחת "הדפים שלי" (0 תשובות)
פתחתי עמוד עסקי תחת הפרופיל האישי שלי בפייסבוק והתחלית להעלות אליו דברים ולהזמין חברים.אחרי מספר ימים פתחתי עמוד אינסטגרם עסקי. בשלב הזה מסיבה לא ברורה הדף העסקי שלי נעלם "מהדפים שלי" ובעצם אני כבר לא האדמין בעמוד. הבעיה שאין עוד אדמינים על העמוד...


דף עסקי פייסבוק (0 תשובות)
היי, יש לי דף עסקי בפייסבוק. אני לא מוצאת דרך להעלות בו קבצים וליצור מאגר קבצים. אני יודעת שדפי קבוצה בפייסבוק כן יש אפשרות, האם באמת בדף עסקי אין אפשרות ליצור דבר כזה? האם יש דרך אחרת לעשות את זה? אולי להפוך את הדף העסקי שלי לקבוצה?...

האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

התלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור הקהילות שלי (תשובה 1)
שלום יורי, לפני 7 שנים יזמתי פורטל מידע לגיל השלישי. הפורטל מתקדם יפה ונוצרה קהילה וירטואלית של בני +60  צעירים ברוח. יש לי גם דף פייסבוק של הפורטל וגם פרופיל אישי. אני בהתלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור קהילות אלה שיהווה מעין...

איך אפשר לקדם פוסט באינסטגרם בתשלום? (5 תשובות)
אני רוצה לממן קידום של פוסט שפרסמתי באינסטגרם, כמו שאני עושה בפייסבוק. איך עושים את זה?

איך אני יכול לראות כמה אנשים ראו פוסט שפרסמתי באינסטגרם? (3 תשובות)
הי, כשאני מפרסם פוסט בדף שלי בפייסבוק אני יכול לראות כמה אנשים ראו את הפוסט. אבל באינסטגרם אני לא רואה את המידע הזה. איך אפשר לדעת כמה ראו כל פוסט שפרסמתי באינסטגרם?

אפשר לשתף את הדף עם מי שלא חבר שלי בפייסבוק? (2 תשובות)
הי! ראיתי את המדריך שלך לשימוש בפייסבוק ותהיתי אם יש דרך כלשהי לשתף עמוד עסקי בפייסבוק עם אנשים שאינם מצויים ברשימת החברים שלי? (סביר גם שלא עשו לייק) אשמח אם תוכל לסייע :)

פרסמו שאלה חדשה וקבלו תשובה מקצועית ומהירה!

לחיפוש מתקדם

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט