איך לא ליצור מוצר ויראלי?

מוצרים ויראלים הופכים לכאלה בגלל שהם מספקים לאנשים פיתרון לבעיה או גורמים להם סיפוק כלשהו – והם עושים את זה גם ל-10 משתמשים בלבד. הם לא חייבים מיליון.

זמן קריאה: 1 עד 3 דקות
שישי, 06 דצמבר 2013 00:00
דירוג הגולשים:

ישבתי שעה ארוכה עם חבר שמפתח אפליקציית הטבות לטלפונים ניידים, שאפשר לתאר אותה כסוג של שילוב בין גרופון לפייסבוק. הרעיון בפשטות הוא שעסקים בכל הארץ והעולם יעדכנו הטבות ומבצעים שהם מקיימים במסד הנתונים של האפליקציה, והמשתמשים מצידם יכנסו כדי לראות הטבות באזור שלהם, הטבות על מוצרים שהם מחפשים, וכולי. לא ארחיב יותר כדי לא לחשוף יותר מהרעיון.

לכאורה מדובר במוצר מדהים – כזה ש"לא ברור איך עוד אין כמוהו" – והחבר (כמו כל חברי הצוות שעובדים על האפליקציה) מאד מאמין שהרעיון יכול לתפוס ולצבור מיליוני משתמשים במהירות.

אבל יש קאץ'

הקאץ' בכל הסיפור הוא שכדי להצליח באמת, האפליקציה צריכה שאלפי ועשרות אלפי עסקים יעדכנו בה מבצעים. כדי שזה יקרה – בעלי העסקים צריכים לדעת שיש משתמשים באפליקציה ושווה להשקיע את המאמץ... אבל כדי שיהיו המון משתמשים, קודם כל צריך שיהיו המון עסקים... סיפור קלאסי של ביצה ותרנגולת.

המפתחים מאמינים שהם יפתרו את הבעיה בכך שהאפליקציה שלהם "תהיה ויראלית" – כלומר, המשתמשים הראשונים שלה יספרו עליה לאחרים, שיבואו בעקבותיהם ויספרו על האפליקציה למעגל נוסף, וכך הלאה...

איך לא מתכננים מוצר ויראלי?

הרבה אנשים שיש להם רעיון טוב רוצים ומנסים להיות "פייסבוק הבאה", "טוויטר הבאה"... אבל האם פייסבוק תכננה להיות "הבאה" של משהו? האם טוויטר תכננה? לא.

פייסבוק נוסדה כדי לפתור פיתרון ספציפי לבעיית המחסור בחיי החברה של מארק צוקרברג. היא לא נוסדה כדי לכבוש את העולם, ולא כדי להפוך לרשת החברתית הגדולה בעולם.

טוויטר נוסדה כפרוייקט צד של כמה מתכנתים משועממים (כפי שאחד המייסדים, ביז סטון, סיפר לסטיבן קולברט). היא נועדה לתת להם אפשרות תקשורת חדשה ונוחה, והיא עשתה את זה.

גם פייסבוק וגם טוויטר סיפקו לאנשים פתרונות לבעיות עוד לפני שהיו בהן מיליוני משתמשים. פייסבוק וטוויטר היו "שוות משהו" וסיפקו ערך למשתמשים שלהן גם בזמן שהיו רק 100 כאלה, וגם כשהיו 1,000 כאלה. הן לא חיכו לשום ביצה ותרנגולת, הן לא חיכו לשום אלפים שיבואו כדי שיביאו אלפים אחרים. הן סיפקו פיתרון טוב מההתחלה.

מכורים לאינסטגרם יכולים ליהנות ממנה גם אם יש להם רק 4 עוקבים, הם לא צריכים 4,000.

אני שיחקתי Candy Crush חצי שנה בלי לשלוח הזמנה 1 למישהו אחר...

מוצרים ויראלים הופכים לכאלה בגלל שהם מספקים לאנשים פיתרון לבעיה או גורמים להם סיפוק כלשהו – והם עושים את זה גם ל-10 משתמשים בלבד. הם לא חייבים מיליון.

אני לא חושב שהדרך להפוך ל"פייסבוק הבא" היא לחפש איך להפוך לפייסבוק הבא. אנחנו יותר מדי שבעים מקמפיינים שיווקיים. אין לנו זמן לנסות רשת חברתית חדשה.

אם יש לכם פיתרון טוב ואתם יכולים להסביר לנו אותו בעשר שניות – אנחנו נשמח לשמוע.

אחרת, דברו איתנו ביום שבו תגייסו את מיליון המשתמשים הראשונים שלכם.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לנו לשפר את המדריכים באתר
-- פרסומת --

1 תגובה

השאירו תגובה

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט