מוכנה להנפקה: טוויטר מציגה מגוון כלים למפרסמים

טוויטר מציעה היום מגוון די רחב של פתרונות פרסום, ובקרוב נראה אותה משפרת את הפתרונות הקיימים, ומוציאה לא מעט חדשים.
זמן קריאה: 7 עד 10 דקות
שלישי, 03 דצמבר 2013 02:15
דירוג הגולשים:

אם אתם גרים בישראל, רוב הסיכויים הם שאין לכם חשבון טוויטר, ויש סיכוי ממשי שאין לכם שום מושג מה זה, מלבד הידיעה שיש רשת חברתית כזו. אבל תתפלאו – טוויטר היא הרשת החברתית השנייה בגודלה בעולם עם מעל 230 מיליון משתמשים פעילים כל חודש לפי הצהרת החברה (נכון, פחות מרבע מפייסבוק אבל עדיין לא מעט...), מיליארד ציוצים חדשים כל 48 שעות והערכת שווי של 10 מיליארד $!

נכון, טוויטר לא ממש תפסה בישראל. לפחות לא במובן הרחב של המילה. היא כן תפסה מאד בקרב קהילה מצומצמת בישראל, שמכילה אחוז גבוה מאד של עיתונאים ואנשי תקשורת – "משפיענים" -  אבל זה נושא למאמר אחר. עדיין אפשר להשתמש בטוויטר ככלי שיווקי גם בישראל, וכל שכן כשמנהלים קמפיינים שקהל היעד שלהם נמצא בחו"ל.

אז מה קורה בטוויטר?

טוויטר הונפקה בבורסה בהצלחה גדולה בתחילת נובמבר. הסיבה שזה משנה לנו (אלו מאיתנו שלא משקיעים במניות) היא שכדי לעשות הנפקה מוצלחת, ועוד לאור הכישלון של הנפקת פייסבוק, טוויטר רצתה להראות שהיא מגיעה מוכנה, וכדי לעשות את זה היא מפתחת ומשיקה בשנה האחרונה סדרה של כלים פרסומיים חדשים, כלים בהם אנחנו יכולים להשתמש.

טוויטר היא רשת חברתית מאד שונה מפייסבוק. זה לא המקום להיכנס להבדלים, אבל בואו נגיד שהקברניטים של טוויטר יותר התחברו למנטרה Keep It Simple. הם שמרו על הרשת שלהם פשוטה, ושמרו את כמות הפעולות שהגולשים יכולים לבצע נמוכה ויעילה, בניגוד לפייסבוק ש"מוציאה לשוק" אלמנטים ומוצרים חדשים כמעט כל שבוע.

גם כשהם פתחו את אפשרויות הפרסום שלהם, טוויטר עשו עבודה טובה (לדעתי הרבה יותר מאשר פייסבוק) ביצירת הפתרונות הפרסומיים שלהם כך שהם באמת יהוו חלק אינטגרלי ו"זורם" באתר, וגם יראו כך. בניגוד לסרגל-הצד המאוס של פייסבוק שמציג לנו באנרים (כמו כל אתר אחר), בטוויטר אין אפשרות לפרסם מודעה שאינה בצורה קיימת של תוכן טוויטרי: ציוץ, האש-טאג, וכולי. כך יוצא שכל התוכן הפרסומי באתר הוא בעצם תוכן אורגני כמו כל תוכן אחר ברשת, והוא נראה ומתנהג כאחד כזה. זאת פרקטיקה שגם פייסבוק הצהירה עליה כשרק הקימה את מערכת הפרסום שלה, אך נטשה מהר מאד כשראתה שהיא לא רווחית מספיק.

אחד ממייסדי החברה ביז סטון הבהיר שכך המצב יישאר גם בעתיד בפוטס שכתב בבלוג הרשמי של טוויטר לפני כמה חודשים, כאשר החברה השיקה את השירות "ציוצים ממונים" (Promoted Tweets).

האמת שטוויטר מציעה היום מגוון די רחב של פתרונות פרסום, ואפשר לצפות שעם ההנפקה הקרובה והיציאה לזכוכית המגדלת של הבורסה והציבור, יגדל עליה הלחץ למקסם רווחים ונראה אותה משפרת את פתרונות הפרסום הקיימים שלה, ומוציאה לא מעט חדשים.

פתרונות שטוויטר מציעה היום למפרסמים

אז בשנתיים האחרונות החבר'ה בטוויטר עבדו לא מעט והוציאו לשוק מספר יפה של אפשרויות פרסום, שכל אחת מהן ייחודית ושונה מהאחרות. האמת שאם המותג או הארגון שלכם פעיל מאד בטוויטר, או שיש להם קהל ברשת הזו, אתם ממש חייבים לעצמכם לפחות לנסות חלק מהאופציות האלו.

חשוב לדעת שכרגע מערכת פרסום המודעות של טוויטר לא זמין למפרסמים שאינם גרים בארצות הברית. יש כמובן דרכים לעקוף את זה ולא אכנס אליהן כאן, אבל בכל מקרה בתוך שבועות או חודשים ספורים המערכת תפתח לגולשים מכל העולם.

אתר שירות מרוכז ונוח לבעלי עסקים ומפרסמים

החברה העלתה לרשת מיני-סייט בכתובת business.twitter.com, שמטרתו לרכז את כל השירותים והמידע שבעלי עסקים יכולים להצטרך. מלבד ריכוז כל השירותים הפרסומיים של טוויטר ומידע על ניהול קמפיינים וניהול נוכחות שיווקית בטוויטר באופן כללי, תמצאו שם גם מידע בסיסי על השימוש באתר, ומדריך מלא לשפה הפנימית שלו. שווה בדיקה אם אתם שוקלים לפרסם בטוויטר.

אפשרויות מיקוד מתקדמות לפרסום שלכם

בעוד כל פלטפורמות הפרסום הגדולות באינטרנט הולכות ונהיות דומות אחת לשנייה מבחינת הממשק ודרך היצירה וניהול של המודעות – ההבדל המשמעותי ביותר שנשאר בין פלטפורמות הפרסום השונות הוא אפשריות הפילוח והמיקוד (Targeting) שלהם. הייחוד של גוגל מתבטא במיקוד הגולש לפי המצב הנפשי הנוכחי שלו, שמתבטא במילת החיפוש שהוא הקליד. הייחוד של פייסבוק מתבטא במיקוד הגולש לפי האופי והאישיות שלו, שמתבטא בלייקים, חברויות, וכולי. וכך הלאה.

במובן הזה אפשרויות ה-Targteting בטוויטר דומות מאד לאלו של פייסבוק, אך מצומצמות הרבה יותר (למרות שסביר להניח כי הן יתפתחו עם הזמן). בנוסף ניתן גם לפרסם בתוצאות החיפוש בטוויטר, כאשר הציוץ המקודם מופיע בראש תוצאות החיפוש, ובמובן זה טוויטר לקחה בחכמה גם מגוגל.

מערכת המודעות של טוויטר מאפשרת למקד את הפרסום לפי אזור מגורים גיאוגרפי, לפי מין (זכר / נקבה), לפי מילות מפתח בציוצים של הגולשים, לפי תחום עניין כלשהו או לפי דמיון לעוקבים של משתמש מסוים (שימושי מאד במקרה שאני מותג שרוצה לזכות בעוקבים חדשים: אוכל לפרסם למשתמשי טוויטר שזוהו ע"י המערכת כדומים לעוקבים הקיימים שלי).

בנוסף, אפשר למקד את המודעות לפי סוג המכשיר (מחשב שולחני או טלפון נייד) וכאמור, לפי מונחי חיפוש.

Lead Generation Card – איסוף לידים בלחיצה אחת ישירות מהפיד של טוויטר

לדעתי זו האפשרות הכי מעניינת מבין כן אפשרויות הפרסום שטוויטר הוציעה עד עכשיו, סוג הפרסום הכי ייחודי שטוויטר הצליחה להמציא, ממש בגדר מהפכה שיווקית קטנה.

טוויטר מאפשרת לנו לפרסם ציוצים מקודמים שמכילים הצעה עסקית עם קריאה לפעולה ויכולים לאסוף מידע אישי ישירות מגולשים שבוחרים לחלוק אותו, ולשמור אותו עבורכם. ראו בתמונת הדוגמא שלקוחה מתוך הבלוג הרשמי של טוויטר:

תמונה: דוגמא לכרטיס איסוף הלידים החדש של טוויטר

אם נחזור לדוגמת המסעדה שציינתי קודם, נגיד שאני רוצה למצוא כבר לקוחות שיזמינו מקומות וידאגו שהמסעדה תהיה מלאה בסופ"ש הקרוב. אני אפרסם ציוץ מקודם שמכיל באנר שיווקי, כותרת וטקסט קצר ("הזמינו מקום לסופ"ש הקרוב ותיהנו ממנות החורף החדשות שלנו", וקריאה לפעולה שאותה אנסח בפשטות: "הזמן מקום".

כשגולשי טוויטר שנחשפו לציוץ שלי ילחצו על "הזמן מקום", המידע שלהם (השם, שם המשתמש וכתובת הדוא"ל) מועבר אלי ישירות ואני יכול ליצור אתם קשר ולקבוע להם הזמנה במסעדה.

הסיבה שהמוצר הפרסומי הזה כל כך מהפכני היא שבד"כ צריך להתאמץ הרבה יותר כדי להשיג פרטים של לקוחות פוטנציאליים. קמפיין אינטרנטי טיפוסי להשגת לידים יכלול עיצוב ופיתוח של דף נחיתה בעלות של כמה מאות עד כמה אלפי שקלים. כאן טוויטר חוסכת לנו את כל הטרחה הזו... בהחלט אפשרות ששווה בדיקה, במידה שנוכל למצוא בטוויטר קהל רלוונטי לקמפיין שלנו.

עוד בנושא אפשר ושווה לקרוא באתר Social Media Examiner.

Promoted Tweets – ציוצים מקודמים

סוג המודעה הזה זהה ל"פוסט מקודם" (Promoted Post) בפייסבוק. ציוצים מקודמים הם ציוצים רגילים שאתם מפרסמים בחשבון שלכם, אשר מוצגים בזרם התוכן של גולשים שאינם עוקבים שלכם, ע"פ כללי המיקוד שהגדרתם, או פשוט לכל העוקבים הקיימים שלכם. בנוסף לפרסום בזרם התוכן של הגולשים, אפשר גם לפרסם בתוצאות החיפוש של טוויטר. ראו כאן בתמונה הלקוחה גם היא מהבלוג של טוויטר

שימושי מאד אם יש לכם ציוץ חשוב שאתם רוצים להראות לכמות גדולה של אנשים, לכל העוקבים שלכם, או אם אתם רוצים למשוך תנועה לדף מסוים באתר שלכם ומקדמים ציוץ עם לינק לאותו דף. בעזרת שימוש יצירתי בכלי המיקוד שטוויטר מאפשרת, אתם יכולים למשל לקדם את המסעדה שפתחתם לתיירים ע"י קידום של ציוץ שיווקי לגולשים בטלפון נייד שנמצאים באזור שלכם.

Promoted Accounts – פרופילים מקודמים

השירות "פרופילים מקודמים" דומה מאד לשירות הקודם שהזכרתי, ציוצים מקודמים. ההבדל היחיד ביניהם הוא במטרה: בעוד ציוצים מקודמים נועדו לקדם ציוץ מסוים במטרה להגביר את החשיפה אליו, "פרופילים מקודמים" נועדו לקדם פרופיל של אדם או מותג קיים בטוויטר במטרה לזכות בעוקבים נוספים ברשת.

עבור סוג המודעות הזה תוכלו להשתמש בכל סוגי המיקוד שהזכרתי, בדיוק כמו עבור ציוצים מקודמים.

ההבדל הגדול בין ציוצים מקודמים לבין פרופילים מקודמים הוא במקומות בהם התוכן הממומן שלכם יוצג. בעוד ציוץ מקודם יכול להופיע גם בזרם התוכן של הגולשים, פרופיל מקודם אינו יכול. אך בניגוד לציוץ מקודם, פרופיל מקודם יופיע במודול "Who to Follow" דרכו טוויטר מציעה לגולשים לעקוב אחרי פרופילים שעשויים לעניין אותם.

אחד הדברים המעניינים (והיפים) בפרופילים המקודמים הוא מודל התשלום – טוויטר גובה כסף רק כאשר החשבון שלכם זוכה לעוקב חדש, כך שאתם ממש משלמים רק עבור הצלחה.

Promoted Trends – טרנדים מקודמים

אחד מהאלמנטים בטוויטר שמושכים הכי הרבה תנועה ותשומת לב של גולשים הוא המודול "Worldwide Trends". המודול מציג נושאים "חמים" – כלומר נושאים שרמת השיחה עליהם בטוויטר גבוהה נכון לעכשיו. אפשר גם לבחור עיר ספציפית בעולם כדי להציג טרנדים של משתמשים לפי אזור גיאוגרפי. כל אחד מהנושאים במודול הוא לינק שמוביל לעמוד המרכז את כל הציוצים האחרונים בנושא זה:

twitter-trending-module

כאשר אתם קונים Promoted Trend אתם בעצם משלמים על כך שהטרנד שיצרתם (האש-טאג מקורי שלכם ברוב המקרים) יופיע בראש הרשימה, בלי קשר לכמות הגולשים שמצייצים עליו.

סיכום – מי בכלל צריך פרסום בטוויטר?

לצערנו רוב הכלים עליהם כתבתי כאן עדיין אינם זמינים לגולשים מישראל, אבל הם יהיו בשבועות ובחודשים הקרובים.

בישראל, טוויטר לא תפסה בקרב רוב האוכלוסייה, אבל תפסה מאד בקרב מספר מצומצם מאד ביחס לפייסבוק, אם כי לא קטן בכלל (הערכות מדברות על 100-200,000 משתמשים פעילים בארץ).

כפלטפורמה חברתית לשיחה והעברת מסרים טוויטר שונה מאד מפייסבוק, כך שפעילות שיווקית שמתבססת על תוכן בטוויטר צריכה להגיע ביחד עם ניסיון והיכרות עמוקה עם הממשק ו"התרבות המקומית" של הרשת. אבל פטלפורמת הפרסום היא סיפור אחר, ואם אתם חושבים שהקהל שלכם נמצא בטוויטר כדאי לכם מאד להכיר אותה. 

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לי לשפר את המדריכים באתר

השאירו תגובה

שאלות ותשובות על פרסום ושיווק באינטרנט


האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

איך להגיב עם הדף העסקי בתוך קבוצה בפייסבוק? (2 תשובות)
יש לי דף עסקי תחת פרופיל אישי. כשאני מגיבה להודעות בדף אני מגדירה שהשם שיופיע ללקוחות יהיה השם של העסק ולא שמי הפרטי. זאת אומרת שאם אני רוצה לכתוב תגובה או לפרסם תמונות, אני אוכל לכתוב אותן בתור "עוגות טעימות" לדוגמא ולא בתור השם הפרטי...

איך אפשר לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים? (תשובה 1)
היי, תודה רבה על האתר הנפלא שלכם. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי איך לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים. אני רוצה לדוג' לנהל כמה, איך אני עושה את זה נכון? תודה רבה לכם

פייסבוק מוריד את האיכות של תמונת Cover בעמוד (תשובה 1)
נהנתי מהמידע שאתה מספק באינטרנט רציתי לשאול שאלה שאולי תוכל לעזור לי בה: עיצבתי COVER חדש לדף הפיסבוק שלי בפוטושופ כשאני מעלה אותו לפייסבוק האיכות ממש ירודה. הקובץ שמור ברזולוציה 300 ונראה מצויין בפוטושופ. תודה דפנה
שיוך לדף פייסבוק (0 תשובות)
הי אם מישהו הקים דף עבורבית הספר , האם ניתן, שמישהו אחר ינהל את הדף , בלי שתהייה לו בעיה של פרטיות בעמוד הפייסבוק שלו . כלומר, אם אני פותחת דף , האם כמה אנשים יכולים להיות המנהלים בדף ? האם הגישה שלהם היא רק לדף או שיש להם גישה למקום אחר.....

דף עסקי בפייסבוק, לאחר מספר ימים וניסיון חיבור מול אינסטגרם נעלמה לי ההרשאה בעמוד שלי כאדמין. כרגע לא ברור מי מנהל את העמוד אין לי גישה לזה והדף לא נמצא תחת "הדפים שלי" (0 תשובות)
פתחתי עמוד עסקי תחת הפרופיל האישי שלי בפייסבוק והתחלית להעלות אליו דברים ולהזמין חברים.אחרי מספר ימים פתחתי עמוד אינסטגרם עסקי. בשלב הזה מסיבה לא ברורה הדף העסקי שלי נעלם "מהדפים שלי" ובעצם אני כבר לא האדמין בעמוד. הבעיה שאין עוד אדמינים על העמוד...


דף עסקי פייסבוק (0 תשובות)
היי, יש לי דף עסקי בפייסבוק. אני לא מוצאת דרך להעלות בו קבצים וליצור מאגר קבצים. אני יודעת שדפי קבוצה בפייסבוק כן יש אפשרות, האם באמת בדף עסקי אין אפשרות ליצור דבר כזה? האם יש דרך אחרת לעשות את זה? אולי להפוך את הדף העסקי שלי לקבוצה?...

האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

התלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור הקהילות שלי (תשובה 1)
שלום יורי, לפני 7 שנים יזמתי פורטל מידע לגיל השלישי. הפורטל מתקדם יפה ונוצרה קהילה וירטואלית של בני +60  צעירים ברוח. יש לי גם דף פייסבוק של הפורטל וגם פרופיל אישי. אני בהתלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור קהילות אלה שיהווה מעין...

איך אפשר לקדם פוסט באינסטגרם בתשלום? (5 תשובות)
אני רוצה לממן קידום של פוסט שפרסמתי באינסטגרם, כמו שאני עושה בפייסבוק. איך עושים את זה?

איך אני יכול לראות כמה אנשים ראו פוסט שפרסמתי באינסטגרם? (3 תשובות)
הי, כשאני מפרסם פוסט בדף שלי בפייסבוק אני יכול לראות כמה אנשים ראו את הפוסט. אבל באינסטגרם אני לא רואה את המידע הזה. איך אפשר לדעת כמה ראו כל פוסט שפרסמתי באינסטגרם?

אפשר לשתף את הדף עם מי שלא חבר שלי בפייסבוק? (2 תשובות)
הי! ראיתי את המדריך שלך לשימוש בפייסבוק ותהיתי אם יש דרך כלשהי לשתף עמוד עסקי בפייסבוק עם אנשים שאינם מצויים ברשימת החברים שלי? (סביר גם שלא עשו לייק) אשמח אם תוכל לסייע :)

פרסמו שאלה חדשה וקבלו תשובה מקצועית ומהירה!

לחיפוש מתקדם

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט