איך ליצור ויראליות בדפי אוהדים – חלק ב: 3 דרכים לעלות על הגל

"ויראליות" בפייסבוק היא לא מילת קסם, אלא אוסף של אינספור פעולות קטנות שחוזרות על עצמן. הנה שלוש דרכים להניע אותן אצלכן.
שלישי, 20 אוגוסט 2013 04:13
דירוג הגולשים:

בחלק הקודם של המאמר הזה כתבתי על "המוח של פייסבוק" ואיך המנוע שמאחורי הרשת החברתית מחליט איזה תוכן להראות לאיזה גולשים. חשוב להבין שבעוד תוכן איכותי תמיד ינצח, בסופו של דבר פייסבוק הוא מערכת ממוחשבת שפועלת לפי כללים מסוימים, ואם נבין את הכללים האלה נדע איך לייצר ולכוון את התוכן שלנו (וגם את הפרסום שלנו) כך ש"ינצחו" את שאר התוכן בפייסבוק, יקבלו חשיפות ואינטראקציה, ויעבירו את המסר שלנו לכמה שיותר אנשים.

אם לא קראתם את החלק הראשון אני ממליץ לעשות את זה כדי להבין יותר לעומק איך פייסבוק עובד, אבל למי שאין זמן – אגיד בקצרה שבחלק הראשון ניסיתי להסביר ש"ויראליות" בפייסבוק עובדת באפקט של כדור שלג. מה שגדול נהיה גדול יותר, ומה שקטן נהיה קטן יותר. כל זה בעקבות ההתבססות הכמעט מוחלטת של פייסבוק על אינטראקציות של גולשים (בעיקר לייקים, תגובות ושיתופים) כדרך להחליט איזה תוכן מעניין ואיזה לא, איזה תוכן להראות להרבה אנשים ואיזה תוכן למעט אנשים.

זה נכון ברמת הסטטוס הבודד: סטטוס שקיבל יותר לייקים יקבל בעקבות זאת יותר חשיפות, והזדמנות לקבל עוד יותר לייקים – וזה נכון גם ברמת הדף העסקי: דף שמקבל הרבה אינטראקציות לאורך זמן יקבל גם יותר חשיפות, וכך הלאה.

כל זה בא להסביר את החשיבות הגדולה של אינטראקציות, ושל אינטראקציות חוזרות ונשנות לאורך זמן, לחשיפה שלכם בפייסבוק. עכשיו בואו נבין איך ליצור את הויראליות הזאת בדף העסקי שלנו, ובתור התחלה בואו נבין מה בדיוק אנחנו מחפשים.

כשאתה אומר "שיווק ויראלי" – למה אתה מתכוון?

כשמשהו "נהיה ויראלי" נדמה לנו שהוא בכל מקום, שכולם מכירים אותו וכמעט כולם מדברים עליו, ולא מעט פעמים גם נדמה שהתפוצה האדירה של אותו דבר ויראלי הגיעה ביום אחד, כרעם ביום בהיר. אבל אם נסתכל לעומק על הפרטים הקטנים שמרכיבים את המצב נראה שבעצם לא מדובר כאן במשהו שקשה להגדיר, להפך, מדובר בהרבה אנשים שעושים מספר קטן של פעולות ספציפיות: מגיבים, לוחצים לייק, משתפים...

"ויראליות בפייסבוק" היא בפשטות אנשים שמקיימים אינטראקציה עם תוכן כלשהו, וע"י זה מפיצים אותו הלאה לחברים שלהם, שבתורם מקיימים אתו אינטראקציה גם כן ומפיצים אותו הלאה, וככה הלאה.

אם ככה – כשאנחנו רוצים ליצור ויראליות בדף האוהדים שלנו, מה שאנחנו בעצם רוצים הוא לגרום לאוהדים שלנו לקיים אינטראקציה עם התוכן שאנחנו מפרסמים. זה הכל. משם כבר הכל יקרה לבד – האינטראקציה של הגולשים תביא עוד חשיפות, החשיפות יביאו עוד גולשים ועוד אינטראקציות, וכדור השלג שלנו יתחיל להתגלגל.

איך לבחור את האסטרטגיה שמתאימה לכם? ואיך כל זה קשור לתוכן?

בפייסבוק – התוכן הטוב תמיד ינצח. אם יש לכם תוכן טוב, תהיו הרבה יותר ויראליים, ואם יש לכם תוכן גרוע, לא תהיו ויראליים גם אם תיישמו את כל השיטות שבעולם.

תמיד צריך לשאוף לייצר תוכן טוב – אבל זה לא אומר שלא צריך להכיר את המערכת ולדעת מה אתם עושים בטווח הארוך. כל 3 הרעיונות שאציג כאן הם ברמת האסטרטגיה הגדולה – שיטות עבודה ודרכים שונות של נוכחות בפייסבוק בהן אתם יכולים לבחור. לא כולן מתאימות לכם. דרכים שונות מתאימות לעסקים שונים ולארגונים שונים, בהתאם לעולם התוכן שלכם, לאופי הארגון שלכם, לאופי הלקוחות שלכם ולאופי הקשר שלכם עם הלקוחות.

כשאתם קוראים על 3 הדרכים הבאות, נסו לדמיין כיצד הייתם מיישמים כל אחת מהן בדף האוהדים שלכם. אם אתם מצליחים "לראות את זה" באחת מן הדרכים, יכול מאד להיות שזו הדרך בשבילכם.

וכמובן, גם אחרי שתבחרו את הדרך שמתאימה לכם, עדיין תצטרכו להשקיע ולייצר תוכן איכותי ורלוונטי לקהל שלכם.

3 דרכים לעלות על הגל ולהשיג ויראליות לדף אוהדים בפייסבוק

דרך #1 – לפרסם הרבה (מאד) תוכן

אני מדבר על לפחות, אבל לפחות 4 פוסטים ביום, ואם אפשר יותר.

הכלל שצריך להנחות אתכם כאן הוא "אם זה רלוונטי לעולם התוכן שלי וזה מעניין, זה שווה פרסום". רוב מנהלי הדפים לא מפרסמים הרבה תוכן כי הם מפחדים "להציף" את הניוז-פיד של האוהדים שלהם, אבל מה שצריך להבין הוא שהאלגוריתם של פייסבוק מפזר את הפוסטים שלכם בין האוהדים הקיימים באופן "שווה" – כלומר, לכל אחד לפי מידת העניין שלו בכם (ע"פ מה שפייסבוק מזהה).

כלומר – נגיד שפרסמתם 10 פוסטים ביום. אוהד שבד"כ לא מקיים אינטראקציה עם התוכן שלכם עשוי לראות רק פוסט 1, אם בכלל, או 2 לכל היותר. אוהד שמקיים אינטראקציה קבועה יראה בין 1 ל-3 לכל היותר, וגם האוהדים השרופים ביותר שלכם יראו רק 3-5. אף אחד לא יראה את כולם, ואף אחד לא ירגיש מוצף, אלא אם כן הוא איבד עניין שהיה לו בכם קודם.

אני לדוגמא מנוי לדף "סטטוסים מצייצים" שמפרסם לפעמים כמה עשרות פוסטים ביום. אבל מכיוון שאני כמעט ולא עושה לייק ואף פעם לא מגיב או משתף פוסטים של הדף, ברוב הימים אני לא רואה שום פוסט שלהם. הפוסטים שאני כן רואה הם בד"כ אלו שקיבלו המון לייקים (והם גם אלו שבד"כ הכי מצחיקים), או פוסטים שחברים שלי עשו לייק או הגיבו עליהם. ככה פייסבוק "דואגת" שאראה רק את התוכן עם הסיכוי הגבוה ביותר לעניין אותי.

ואיך כל זה עוזר לכם להפוך לויראלים?

כשאתם מפרסמים יותר תוכן, הוא מתפזר בין האוהדים שלכם, אך בסופו של דבר מביא למצב שיותר אוהדים רואים תוכן כלשהו, מאשר עם הייתם מפרסמים מעט.

בפשטות – אפשר לומר לדוגמא שאם יש לכם בדף 10,000 אוהדים ואתם מפרסמים פוסט 1 ביום, במצב רגיל בין 1,000 ל-4,000 אוהדים יראו אותו. אם אתם מפרסמים לעומת זאת 5 פוסטים ביום, רוב הסיכויים שאף אחד מהם לא יחשף ל-4,000 אוהדים, אבל כולם ביחד יחשפו ליותר מ-4,000.

כשאתם מפרסמים יותר אתם מגדילים את הסיכוי שהאוהדים שלכם יראו תוכן שפרסמתם.

ואם התוכן שלכם טוב הוא יגרור אינטראקציות חוזרות ונשנות, שיגרמו ליותר חשיפות עתידיות (להרחבה בנושא הזה קראו את סעיף 5 בחלק הראשון של המאמר).

דף פייסבוק שעושה עבודה נפלאה בצורה הזו הוא "הקונספירלה" שמפרסם תוכן אלטרנטיבי, ומייצר כמות גבוהה במיוחד של אינטראקציות גולשים באופן קבוע, ובקצב הולך וגובר.

דרך #2 - לקנות את זה בכסף

כסף לא קונה לייקים ושיתופים בפייסבוק. תוכן טוב מביא לייקים ושיתופים. אבל כסף כן קונה חשיפות. וכשיש לתוכן שלכם הרבה חשיפות יש לו הרבה יותר סיכוי לקבל לייקים, תגובות ושיתופים.

והנה הדבר היפה – פייסבוק לא מבדילה בין לייק שהגיע בעקבות חשיפה קנויה לבין לייק שהגיע בעקבות חשיפה לא קנויה. כלומר – למרות שאתם משלמים על החשיפות שהתוכן שלכם מקבל, האינטראקציות שהוא מקבל הן אותנטיות לגמרי (הרי אתם לא מכריחים ולא יכולים להכריח אף אחד ללחוץ לייק או לשתף) וככה פייסבוק גם רואה אותן. הן "מוסיפות לכן נקודות" באלגוריתם של פייסבוק, וגורמות לכך שהגולשים שקיימו עם התוכן שלכם אינטראקציה יראו בהמשך תכנים נוספים שתפרסמו.

לאורך זמן, תצרו גרעין של אוהדים שהקשר שלהם לדף שלכם – מבחינת האלגוריתם של פייסבוק – הוא יציב כיוון שהם מקיימים עם התוכן שלכם הרבה אינטראקציה לאורך זמן, והחשיפות של אותם אוהדים לתוכן שלכם כבר נעשות תלויות באינטראקציות שלהם, ולא בעבודה שאתם משלמים כסף כדי לקדם את התוכן שלכם.

בשלב הזה, אם תפסיקו פתאום לגמרי את דחיפת התוכן בתשלום, תראו ירידה חדה מאד בנתוני החשיפות, כיוון שרוב הגולשים שנחשפו לתוכן נחשפו בעקבות התשלום שלכם, אבל אותו גרעין שיצרתם ימשיך להיחשף לתוכן גם עכשיו.

מכאן והלאה הכול תלוי ברמה של התוכן שלכם והעניין שהוא יוצר. תוכן טוב ימשיך את האינטראקציות ויגביר את הויראליות של דף האוהדים שלכם לאורך זמן.

אפשר, אגב, לקדם בצורה קבועה רק פוסט 1 או 2 נבחרים כל שבוע, ולא את כל מה שאתם מפרסמים. טקטיקה טובה היא לחכות ולראות איזה סטטוסים שהעלתם מקבלים יותר לייקים ותגובות מבד"כ, ואתם לקדם בתשלום לכל האוהדים בדף שלכם.

דרך #3 - פשוט לפרסם תוכן מעניין ואיכותי ולהיות סבלניים

תחשבו על זה ככה: מי שלחץ לייק על הדף שלכם, עשה את זה כי אתם מעניינים אותו באיזושהי צורה. האוהדים שלכם רוצים לראות את התוכן שאתם מפרסמים. הם מחכים לו. מה שזה לא יהיה שיש לכם להגיד, אף אחד לא "יעשה לכם לייק" אם הוא לא רוצה לשמוע.

מה שזה אומר שהוא שבתכל'ס כל מה שצריך כדי להצליח בפייסבוק הוא תוכן טוב. יכולת להבין מי האנשים בדף שלכם. למה הם מצפים מכם. איך לדבר אליהם. איך לרגש אותם. איך לשמח אותם. אתם לא באמת צריכים להוציא כסף כדי להפוך את הדף שלכם לויראלי – אבל אם לא תוציאו כסף זה כן ייקח לכם יותר זמן. לכן, אם אתם הולכים בדרך הזו אתם חייבים סבלנות. ולא רק סבלנות, אלא לייצר תוכן ושיחה מעניינים כבר עכשיו, כבר כשיש לכם מעט אוהדים. לא לחכות לאלפים כדי להתחיל להשקיע. להשקיע כבר בעשרות ובמאות הראשונים. אלו המאות שיביאו את האלפים.

אם תעבדו בדרך הזו והתוכן שלכם באמת יהיה רלוונטי לקהל, הדף שלכם יגדל לאורך זמן ואתו רמת החשיפות לתכנים שלכם. זה לא יקרה אם לא תקחו את ברצינות את הדף שלכם ואת מה שאתם מפרסמים בו. צריך זמן, ואני מדבר על כמה חודשים, כדי למצוא את הקול שלכם, להרגיש בנוח לכתוב לאחרים, להיות סוג של מנהיגים, וכדי למצוא את הקול הייחודי והמעניין של הדף שלכם אתם צריכים באמת להשקיע מעצמכם במהלך הזמן הזה.

כשאתם "מוצאים את עצמכם", ומרגישים שמה שאתם מפרסמים עובד ומתאים לקהל שלכם, ואתם מצליחים לראות איך אתם ממשיכים לנהל את הדף שלכם ככה לאורך זמן, אתם יכולים להשקיע תקציבי פרסום בקניית לייקים, כדי להגדיל את מספר האוהדים בדף שלכם. אם הקהל החדש שהפרסום שלכם יביא באמת יהיה ממוקד ורלוונטי בשבילכם, התוכן שלכם יעבוד גם אתו, ורמת החשיפה והויראליות של הדף שלכם תלך ותגדל.

אוהדים חדשים יבואו גם בלי כסף כמובן, אבל יותר לאט ויותר מעט.

עכשיו רק צריך לעשות עבודה טובה

למרות שזו לא תורה מסיני, הבנת המערכת של פייסבוק וכיצד "לשחק לפי החוקים שלה" נותנת לנו יתרון על 99% מבעלי העסקים שמנסים לשווק בפייסבוק. עכשיו רק נשאר לכם להבין את הקהל שלכם, לייצר תוכן מעניין וערך ולהיות שם בשביל האוהדים שלכם.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לי לשפר את המדריכים באתר

השאירו תגובה

שאלות ותשובות על פרסום ושיווק באינטרנט


האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

איך להגיב עם הדף העסקי בתוך קבוצה בפייסבוק? (2 תשובות)
יש לי דף עסקי תחת פרופיל אישי. כשאני מגיבה להודעות בדף אני מגדירה שהשם שיופיע ללקוחות יהיה השם של העסק ולא שמי הפרטי. זאת אומרת שאם אני רוצה לכתוב תגובה או לפרסם תמונות, אני אוכל לכתוב אותן בתור "עוגות טעימות" לדוגמא ולא בתור השם הפרטי...

איך אפשר לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים? (תשובה 1)
היי, תודה רבה על האתר הנפלא שלכם. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי איך לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים. אני רוצה לדוג' לנהל כמה, איך אני עושה את זה נכון? תודה רבה לכם

פייסבוק מוריד את האיכות של תמונת Cover בעמוד (תשובה 1)
נהנתי מהמידע שאתה מספק באינטרנט רציתי לשאול שאלה שאולי תוכל לעזור לי בה: עיצבתי COVER חדש לדף הפיסבוק שלי בפוטושופ כשאני מעלה אותו לפייסבוק האיכות ממש ירודה. הקובץ שמור ברזולוציה 300 ונראה מצויין בפוטושופ. תודה דפנה
שיוך לדף פייסבוק (0 תשובות)
הי אם מישהו הקים דף עבורבית הספר , האם ניתן, שמישהו אחר ינהל את הדף , בלי שתהייה לו בעיה של פרטיות בעמוד הפייסבוק שלו . כלומר, אם אני פותחת דף , האם כמה אנשים יכולים להיות המנהלים בדף ? האם הגישה שלהם היא רק לדף או שיש להם גישה למקום אחר.....

דף עסקי בפייסבוק, לאחר מספר ימים וניסיון חיבור מול אינסטגרם נעלמה לי ההרשאה בעמוד שלי כאדמין. כרגע לא ברור מי מנהל את העמוד אין לי גישה לזה והדף לא נמצא תחת "הדפים שלי" (0 תשובות)
פתחתי עמוד עסקי תחת הפרופיל האישי שלי בפייסבוק והתחלית להעלות אליו דברים ולהזמין חברים.אחרי מספר ימים פתחתי עמוד אינסטגרם עסקי. בשלב הזה מסיבה לא ברורה הדף העסקי שלי נעלם "מהדפים שלי" ובעצם אני כבר לא האדמין בעמוד. הבעיה שאין עוד אדמינים על העמוד...


דף עסקי פייסבוק (0 תשובות)
היי, יש לי דף עסקי בפייסבוק. אני לא מוצאת דרך להעלות בו קבצים וליצור מאגר קבצים. אני יודעת שדפי קבוצה בפייסבוק כן יש אפשרות, האם באמת בדף עסקי אין אפשרות ליצור דבר כזה? האם יש דרך אחרת לעשות את זה? אולי להפוך את הדף העסקי שלי לקבוצה?...

האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

התלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור הקהילות שלי (תשובה 1)
שלום יורי, לפני 7 שנים יזמתי פורטל מידע לגיל השלישי. הפורטל מתקדם יפה ונוצרה קהילה וירטואלית של בני +60  צעירים ברוח. יש לי גם דף פייסבוק של הפורטל וגם פרופיל אישי. אני בהתלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור קהילות אלה שיהווה מעין...

איך אפשר לקדם פוסט באינסטגרם בתשלום? (5 תשובות)
אני רוצה לממן קידום של פוסט שפרסמתי באינסטגרם, כמו שאני עושה בפייסבוק. איך עושים את זה?

איך אני יכול לראות כמה אנשים ראו פוסט שפרסמתי באינסטגרם? (3 תשובות)
הי, כשאני מפרסם פוסט בדף שלי בפייסבוק אני יכול לראות כמה אנשים ראו את הפוסט. אבל באינסטגרם אני לא רואה את המידע הזה. איך אפשר לדעת כמה ראו כל פוסט שפרסמתי באינסטגרם?

אפשר לשתף את הדף עם מי שלא חבר שלי בפייסבוק? (2 תשובות)
הי! ראיתי את המדריך שלך לשימוש בפייסבוק ותהיתי אם יש דרך כלשהי לשתף עמוד עסקי בפייסבוק עם אנשים שאינם מצויים ברשימת החברים שלי? (סביר גם שלא עשו לייק) אשמח אם תוכל לסייע :)

פרסמו שאלה חדשה וקבלו תשובה מקצועית ומהירה!

לחיפוש מתקדם

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט