למה אני לא אוהב תחרויות לייקים

פרסומת הטלוויזיה ל'מיני כריות' הצליחה להכעיס הרבה אנשים. גם אני לא אהבתי אותה, בעיקר כי היא הזכירה לי תחרות לייקים בפייסבוק.
שבת, 08 יוני 2013 14:32
דירוג הגולשים:

למה אני לא אוהב תחרויות לייקים

לפני כמה ימים ראיתי בפעם הראשונה בטלוויזיה את הפרסומת של משרד הפרסום "באומן בר ריבנאי" למיני כריות וכמו רוב האנשים שראו אותה, לא אהבתי אותה בכלל. הפרסומת התקבלה בצורה כל כך רעה בציבור שהיא עוררה מחאה ציבורית, בסופה הורתה הרשות השנייה לערוצים 2 ו-10 להפסיק לשדר את הפרסומת.

אם לא ראיתם, אני מצרף כאן את הסרטון מיוטיוב. יכול מאד להיות שהסרטון יוסר בגלל זכויות יוצרים בעתיד הקרוב, ואז הוא לא יהיה זמין לצפייה כאן. במקרה הזה תוכלו למצוא אותו בלינק הראשון שצרפתי למעלה.

למה כל כך לא אהבתי את הפרסומת הזאת?

הרבה ביקורת נכתבה על כך שהפרסומת שוביניסטית, סקסיסטית, וכולי. אבל לדעתי זו לא הנקודה שהכעיסה כל כך הרבה אנשים. בטלוויזיה שלנו משודרות הרבה פרסומות שוביניסטיות וסקסיסטיות, ורובן לא מעוררות מחאה כמו שהפרסומת למיני כריות עוררה. לדעתי, מה שכל כך עצבן אותי ואחרים בפרסומת הזו הוא הזלזול הבוטה באינטליגנציה שלנו. המחשבה שזה יעבוד עלינו.

אחרי עשרות שנים של צפייה בפרסומות באינספור צורות ומדיות שונות אנחנו כבר פחות תמימים משהיינו. הבנו את הקטע. אנחנו עדיין צופים בפרסומות, אבל כבר יודעים ומבינים לגמרי שהן נועדו למכור לנו משהו, לבצע בנו מניפולציה. אז אנחנו הרבה יותר חשדניים. וכשאנחנו רואים משהו כמו הפרסומת של מיני כריות, אנחנו מרגישים שמישהו שם מאחורה חושב שאנחנו כל כך טיפשים, שאפשר לזרוק על המסך מספר אלמנטים שבד"כ עובדים כמו תינוק חמוד ובחורות בביקיני, להדביק מוזיקה וקריינות טיפשית, ולצפות שזה יעבוד עלינו ויגרום לנו לקנות.

אבל כשהשקר כל כך בוטה הוא יוצר את האפקט ההפוך. אנחנו מפסיקים להיות מקבלים ופתוחים למסר והופכים כועסים על מי שמנסה להעביר לנו אותו, או לכל הפחות מתעלמים מהפרסומת וחוסמים את עצמנו למסר שלה.

האנשים שהגו והכינו את הפרסומת הזו לא לקחו שום סיכון. הם לא ניסו להיות מקוריים או יצירתיים באמת. הם פשוט ניסו לדחוף בסרטון אחד את כל הכאילו מובן מאליו: שסקס מוכר, שתינוקות מוכרים, שפרובוקטיביות עובדת.

הפרסומת הזו לא גורמת לי להבין את הערכים או היתרונות של המוצר והמותג שמאחוריו. היא לא גומרת לי להרגיש רגש חיובי כלפי המוצר או החברה שמקדמת אותו. והיא בטח לא משאירה את ההרגשה הזו, שמקבלים אחרי שרואים פרסומת טובה באמת. הרגשה שהיה שווה להקדיש את הזמן ולתת למפרסם רשות לדבר אלינו.

איך כל זה קשור לתחרויות לייקים?

כשניסיתי לחשוב למה הפרסומת הזו השאירה אצלי תחושה כל כך רעה, נזכרתי בתחושה שאני מקבל כשאני רואה תחרויות לייקים בפייסבוק. הרבה מהביקורת שכתבתי למעלה מתאימה לתאר גם תחרות לייקים, כדרך לקדם דף אוהדים או מוצר בפייסבוק. תחרות לייקים היא ה"מובן מאליו" של עולם השיווק בפייסבוק. זה משהו ש"בטוח יעבוד", זה יביא לדף שלכם "אלפי לייקים חדשים", וכמובן "יצור מלא הפצה ויראלית". אבל זה חסר תחכום, חסר יצירתיות וחסר סיכון. זה לא מעניין, לא מרגש ולא מחבר גולשים למותג שלכם.

נכון – תחרויות לייקים עובדות. הן עובדות אם מה שאתם מחפשים הוא אלפי אוהדים חדשים שאין להם קשר לקהל היעד שלכם. הן עובדות אם אתם מחפשים סטטיסטיקה יפה להראות לבוס שלכם. הן עובדות אם אתם רוצים להישאר עם אלפי אוהדים שלא נחשפים לתוכן שלכם ולא מקיימים אתכם שום אינטראקציה.

אבל הנה העניין: כבר הפסקתי לספור כמה פעמים חברים ביקשו ממני להצביע להם בתחרות לייקים כלשהי (ובד"כ גם הצבעתי), אבל אני לא מצליח להיזכר בשם של אף אחד מהדפים שבתחרויות שלהם הצבעתי.

כי התרבות הזו שימוש בתחרות לייקים נהייתה כל כך נפוצה שגם הגולשים התרגלו אליה. כשמישהו מבקש ממני להצביע לו בתחרות אני פשוט נכנס לקישור, עושה לייק לדף, מצביע איפה שצריך וממשיך הלאה בלי להסתכל לאחור. אני לא מתעניין בדף עצמו או בחברה שמאחוריו, ואני בטח לא נקשר אליהם ולא לומד עליהם כלום, חוץ מזה שגם הם, כמו כולם, עושים תחרות לייקים בפייסבוק.

וכלל לא הזכרתי את זה שתחרויות לייקים בעצם לא אמינות, כי כל מי שקצת מכיר את האינטרנט יכול לנצח בכל תחרות שירצה בעזרת קניית לייקים פשוטה דרך אתרים כמו Fiverr.

האם יש דרך נכונה לערוך תחרות לייקים?

אז נכון, כולנו רוצים אלפי אוהדים בדף שלנו. וכולנו נשקול לעשות תחרות לייקים או אפילו נעשה. ואם לומר את האמת – בתחרות לייקים שנעשית בטעם טוב יכולה להיות חוויה טובה ומעניינת לעוקבים והאוהדים האמתיים שלנו.

אבל לפני שאנחנו הולכים אל המובן מאליו וזורקים עוד טיפה לים הגדול של תחרויות לייקים, אפשר לשקול דרכים אחרות וטובות יותר לקיים תחרות, או וריאציות על תחרות הלייקים המסורתית, שיעשו את הפעילות שלנו ליותר מעניינת, יותר מחברת ויותר מותאמת לקהל היעד שלנו, ועם כל זה לא פחות ויראלית ומוצלחת.

הנה 4 דרכים שיכולות לעדן את התחרות שלנו ולהפוך אותה לקצת פחות "מסחרית" ויותר מחוברת לקהל שלנו ועם אווירה טובה. אני לא מתיימר לדעת את כל הדרכים אז זו בוודאי לא רשימה מלאה, אם יש לכם רעיונות להוסיף לרשימה אתם מוזמנים לשתף אותם בתגובות למאמר הזה.

 • להחליט שלמספר הלייקים לא תהיה חשיבות בקביעת המנצח
  אפשר לקבוע לדוגמא, שהמנצחים יבחרו בהגרלה או ע"י ועדת מומחים, ולא לפי מספר הלייקים. כך תנטרלו את "סוחרי הלייקים" ואת אלו שמשתתפים רק למען הפרס, ותתנו יתרון לגולשים היצירתיים והמסורים.
 • להחליט שהמנצח לא יבחר רק לפי מספר הלייקים
  כשדרוג לרעיון הקודם, ניתן לקבוע כי, במקרה של תחרות תמונות לדוגמא, כל תמונה שתקבל 10 לייקים ומעלה תעלה לגמר, בו יבחרו הזוכים בהגרלה או ע"י ועדת מומחים.
 • לעשות תחרות שבה כל מי שמשתתף זוכה
  אפשר כמובן לקיים תחרות שבה כל מי שמשתתף זוכה. מן הסתם הפרס שתחלקו יהיה קטן יותר מהפרס שהייתם מחלקים לו היה זוכה אחד בלבד, אך גם בזה יש יתרון. אתם תמנעו את השתתפותם של אנשים שמחפשים רק את הפרס, ותתגמלו את האוהדים האמתיים והפעילים שלכם, שיצטרכו לעשות פעולה קטנה של אינטראקציה עם המותג שלכם (השתתפות בתחרות) ויזכו בתגמול קטן אך רלוונטי (למשל – הספר האחרון שלכם).
 • לעשות תחרות בה כל מי שקיבל X לייקים זוכה
  הדרך האחרונה שאציג כאן היא לערוך תחרות בה כל מי שמקבל מספר מסוים של לייקים זוכה. כך אתם מעודדם את המשתתפים להפיץ את התחרות והדף שלכם לחברים שלהם, אך שומרים זאת בגבולות הטעם הטוב ומונעים הצטרפות של אלפי אוהדים לא רלוונטיים.

אם יש לכם דרכים נוספות לעשות תחרות לייקים בצורה נכונה, או תובנות מעניינות מתחרויות לייקים שערכתם בעבר, אשמח לשמוע מכם בתגובות למאמר.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לי לשפר את המדריכים באתר

השאירו תגובה

שאלות ותשובות על פרסום ושיווק באינטרנט


האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

איך להגיב עם הדף העסקי בתוך קבוצה בפייסבוק? (2 תשובות)
יש לי דף עסקי תחת פרופיל אישי. כשאני מגיבה להודעות בדף אני מגדירה שהשם שיופיע ללקוחות יהיה השם של העסק ולא שמי הפרטי. זאת אומרת שאם אני רוצה לכתוב תגובה או לפרסם תמונות, אני אוכל לכתוב אותן בתור "עוגות טעימות" לדוגמא ולא בתור השם הפרטי...

איך אפשר לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים? (תשובה 1)
היי, תודה רבה על האתר הנפלא שלכם. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי איך לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים. אני רוצה לדוג' לנהל כמה, איך אני עושה את זה נכון? תודה רבה לכם

פייסבוק מוריד את האיכות של תמונת Cover בעמוד (תשובה 1)
נהנתי מהמידע שאתה מספק באינטרנט רציתי לשאול שאלה שאולי תוכל לעזור לי בה: עיצבתי COVER חדש לדף הפיסבוק שלי בפוטושופ כשאני מעלה אותו לפייסבוק האיכות ממש ירודה. הקובץ שמור ברזולוציה 300 ונראה מצויין בפוטושופ. תודה דפנה
שיוך לדף פייסבוק (0 תשובות)
הי אם מישהו הקים דף עבורבית הספר , האם ניתן, שמישהו אחר ינהל את הדף , בלי שתהייה לו בעיה של פרטיות בעמוד הפייסבוק שלו . כלומר, אם אני פותחת דף , האם כמה אנשים יכולים להיות המנהלים בדף ? האם הגישה שלהם היא רק לדף או שיש להם גישה למקום אחר.....

דף עסקי בפייסבוק, לאחר מספר ימים וניסיון חיבור מול אינסטגרם נעלמה לי ההרשאה בעמוד שלי כאדמין. כרגע לא ברור מי מנהל את העמוד אין לי גישה לזה והדף לא נמצא תחת "הדפים שלי" (0 תשובות)
פתחתי עמוד עסקי תחת הפרופיל האישי שלי בפייסבוק והתחלית להעלות אליו דברים ולהזמין חברים.אחרי מספר ימים פתחתי עמוד אינסטגרם עסקי. בשלב הזה מסיבה לא ברורה הדף העסקי שלי נעלם "מהדפים שלי" ובעצם אני כבר לא האדמין בעמוד. הבעיה שאין עוד אדמינים על העמוד...


דף עסקי פייסבוק (0 תשובות)
היי, יש לי דף עסקי בפייסבוק. אני לא מוצאת דרך להעלות בו קבצים וליצור מאגר קבצים. אני יודעת שדפי קבוצה בפייסבוק כן יש אפשרות, האם באמת בדף עסקי אין אפשרות ליצור דבר כזה? האם יש דרך אחרת לעשות את זה? אולי להפוך את הדף העסקי שלי לקבוצה?...

האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

התלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור הקהילות שלי (תשובה 1)
שלום יורי, לפני 7 שנים יזמתי פורטל מידע לגיל השלישי. הפורטל מתקדם יפה ונוצרה קהילה וירטואלית של בני +60  צעירים ברוח. יש לי גם דף פייסבוק של הפורטל וגם פרופיל אישי. אני בהתלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור קהילות אלה שיהווה מעין...

איך אפשר לקדם פוסט באינסטגרם בתשלום? (5 תשובות)
אני רוצה לממן קידום של פוסט שפרסמתי באינסטגרם, כמו שאני עושה בפייסבוק. איך עושים את זה?

איך אני יכול לראות כמה אנשים ראו פוסט שפרסמתי באינסטגרם? (3 תשובות)
הי, כשאני מפרסם פוסט בדף שלי בפייסבוק אני יכול לראות כמה אנשים ראו את הפוסט. אבל באינסטגרם אני לא רואה את המידע הזה. איך אפשר לדעת כמה ראו כל פוסט שפרסמתי באינסטגרם?

אפשר לשתף את הדף עם מי שלא חבר שלי בפייסבוק? (2 תשובות)
הי! ראיתי את המדריך שלך לשימוש בפייסבוק ותהיתי אם יש דרך כלשהי לשתף עמוד עסקי בפייסבוק עם אנשים שאינם מצויים ברשימת החברים שלי? (סביר גם שלא עשו לייק) אשמח אם תוכל לסייע :)

פרסמו שאלה חדשה וקבלו תשובה מקצועית ומהירה!

לחיפוש מתקדם

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט