ההבדל בין קניית זוג נעליים לקניית אתר אינטרנט

כשקונים נעליים, קונים מוצר מוכן שיהיה באותה רמה בכל מקום. לכן, הגיוני לבחור במחיר הכי זול. אך כשקונים אתר אינטרנט, הסיפור אחר לגמרי.

זמן קריאה: 4 עד 6 דקות
רמת קושי: מתחיליםמתקדמים
שלישי, 21 מאי 2013 15:32
דירוג הגולשים:

הנה סיטואציה מתסכלת מאד שמוכרת לכל בונה אתרים (ובעצם כל ספק שירותים): אתה יושב עם לקוח פוטנציאלי, זו כבר הפגישה השנייה או השלישית. יש ביניכם כימיה טובה ונדמה שאתה מבין לגמרי את צרכי הלקוח ויכול להיענות להם. ואז מתחילים לדון במחיר. אתה אומר את המחיר שלך והלקוח אומר: "אבל משה (ספק שירות מתחרה) הציע לי את אותה הצעה ב-1,000 שקל פחות."

צעד חכם והגיוני מבחינת הלקוח, שמחפש את המחיר הזול ביותר.

מה עונים ללקוח שאומר דבר כזה?

הלקוח (לצערנו או לשמחתנו, תלוי איך מסתכלים על זה) לא מבין עניין כמו ספק השירות. הוא "רוצה אתר אינטרנט" או "אתר תדמית". הוא רוצה שיהיו באתר תמונות, תיאור שלו וטופס יצירת קשר. והוא רוצה שהאתר יראה טוב. מעבר לכך הלקוח בד"כ לא יודע הרבה. מהירות טעינה? אבטחה? אופטימיזציה למנועי חיפוש? כותרות META? הטמעת Analytics? הכנה לשדרוג/שינוי עתידי? זה לא מעניין את הלקוח. ואם תנסו להסביר לו, יתכן והוא יראה זאת כ"מכירת יתר" ואפילו שקרים וסיפורי סבתא.

אחרי תסכולים רבים סביב הנושא הזה חשבתי על משל, אותו אני מספר לכל הלקוחות ששואלים אותי לגבי המחיר.

מה ההבדל בין לקנות זוג נעליים לבין לקנות אתר אינטרנט?

כשאתה קונה זוג נעליים, אתה קונה מוצר מוכן שיהיה באותה רמה בכל מקום בו תקנה אותו. נגיד שאני רוצה לקנות זוג נעלי ריצה של אדידס מדגם מסוים. אני יכול למצוא את אותו הדגם במחיר של 250 ₪ בחנות א', ובמחיר של 300 ₪ בחנות ב'. אבל מדובר באותו הדגם. הפרש המחירים מייצג את ההפרש ברווח שהחנות עושה על הנעליים.

במקרה כזה יהיה הגיוני מאד ללכת על המחיר הזול מבין ה-2.

אבל כשקונים אתר אינטרנט מדובר בסיפור אחר לגמרי.

במהלך בניית האתר, האיכות הסופית של המוצר תלויה בעיקר באיכות של ספק השירות ובמוטיבציה שלו לתת לכם את המוצר הטוב ביותר. כשמדובר בבניית אתרים – מחיר זול כמעט תמיד שווה עבודה באיכות ירודה. השוק מאד פרוץ וישנם עשרות אלפי נותני שירותים, ולא לכולם חשוב לספק מוצר איכותי. חלק יפעלו אפילו הפוך – יחפשו כל דרך אפשרית להוריד באיכות כדי לחסוך עבודה ולתת מחיר זול יותר.

כשאתה אומר איכות, למה אתה מתכוון?

כשמדובר בבניית אתרים, רוב הפרמטרים שקשורים באיכות הם סמויים מן העין, ולא ניתנים לבדיקה ע"י מישהו שאינו מנוסה ומבין. הפרמטרים האלה כוללים את מהירות הטעינה של האתר, את המוכנות שלו לקידום במנועי חיפוש, את רמת האבטחה שלו ואפילו דברים שיכולים להיראות בסיסיים כמו לבדוק שכל הקישורים עובדים, שהאתר עובד בכל הדפדפנים, במובייל, וכולי...

ספק שירות שהסטנדרט שלו הוא אתר שעומד בכל הקריטריונים הנ"ל ייקח מן הסתם יותר כסף – גם אם רק עבור שעות העבודה הנוספות שמושקעות כדי לוודא את איכות האתר. אבל הלקוח, שלא מכיר בחשיבות הגדולה של כל הנ"ל, עשוי לראות זה כניסיון "להוציא ממנו עוד כסף".

אותו לקוח שבחר בספק השירות הזול ביותר, לרוב יבין שטעה רק אחרי השלמת העבודה – כשיראה שהאתר לא עובד בטלפונים ניידים, לא מופיע בחיפוש של גוגל או חס וחלילה נפרץ והושחת... רק שבשלב הזה – הלקוח כבר הוציא כסף וכעת הוא לרוב לא יחפש ספק שירות חדש אלא יסתפק במה שיש, או יחפש לעשות "תיקונים קטנים" (ושוב, כנראה, יחפש את ספק השירות הזול ביותר).

אני לקוח - על מה אני צריך להתעקש עם ספק השירות שלי?

רוב הלקוחות מגיעים לבניית האתר רק עם רעיון וצורך. בלי אפיון, בלי עיצוב, ובלי מחשבה מעמיקה על מבנה האתר, התוכן והדרך שבה הוא יהפוך גולשים ללקוחות. במצב כזה, קל מאד לנצל את חוסר הידע של הלקוח ולספק לו מוצר באיכות ירודה. כי רשימת הדרישות איתה לקוח מגיע בד"כ היא מאד כללית, וניתן לפרש אותה לכיוונים שונים מאד.

הלקוח בד"כ רואה מול עיניו את מטרות האתר, לפעמים את התוכן שהוא רוצה בו, ולעתים רחוקות גם את העיצוב שהוא רוצה. בד"כ הלקוח בכלל לא מודע לכך שישנם סטנדרטים שונים של איכות בתחום.

כשאתם יושבים עם בונה אתרים שמציע לכם את שירותיו – תשאלו אותו על הדברים הבאים ואל תוותרו עד שתקבלו תשובה ברורה, שגם תהיה מעוגנת בחוזה.

שאלות שאתם חייבים לקבל עליהן תשובות מבונה האתר

תאימות לדפדפנים ומכשירים שונים: האם ספק השירות מתחייב שהאתר יעבוד בצורה שלמה בכל הדפדפנים? באילו בדיוק? האם ספק השירות מתחייב לתאימות לטלפונים ניידים וטאלבטים – ובאיזה סוג תאימות מדובר? כיצד האתר יוצג לגולשים מסמארטפון?

אבטחה וגיבוי: איזה צעדים ינקטו ע"י ספק השירות כדי להבטיח שהאתר יהיה מאובטח? האם יהיה רכיב גיבוי באתר או בשרת, והאם הגיבוי יתבצע אוטומטית? במקרה של פריצה או נפילה, מה תצטרכו לעשות כדי להרים את האתר לאוויר מחדש?

אופטימיזציה למנועי חיפוש: האם האתר יכיל כותרות META ותיאורי META? האם הם יהיו רק ברמת האתר או ברמת כל עמוד בנפרד? והאם ספק השירות מתחייב להדריך אתכם בתהליך יצירת הטקסטים הדרושים לכך ואח"כ להזין אותם למערכת? האם תהיה באתר מפת אתר שמתאימה למנועי חיפוש? כיצד יראה מבנה הקישורים של האתר – עברית או אנגלית? והאם הקישורים יהיו ברורים (למשל domain.com/category/article) או רנדומאליים (למשל domain.com/?p=38797935.indexphp)?

אחריות ותיקונים: האם הספק מתחייב לבצע בדיקה מקיפה באתר לפני העלאתו לאוויר? האם הוא מספק אחריות במקרה של תקלות, ולמשך כמה זמן?

הכנה לשדרוג עתידי: על איזו מערכת בנוי האתר, והאם יהיה ניתן לשדרג אותה בעתיד או להוסיף חלקים נוספים בקלות? האם במקרה של שדרוג עתידי תהיו מחויבים לאותו ספק שירות או שתוכלו לבחור בין כמה?

ישנם כמובן עוד פרמטרים – אבל יש 2 דברים שמשותפים לכל אלו שרשמתי כאן: אי אפשר לראות אותם, והם בעלי השפעה גדולה על איכות המוצר הסופית שאתם מקבלים.

אז כמה אני צריך לשלם על אתר אינטרנט?

תלוי, כמובן, איזה אתר אתם רוצים. אבל במהלך החיפושים שלכם אחר ספק שירות, כדאי שתשימו לב קצת פחות למחיר הסופי, וקצת יותר לאמינות של ספק השירות, ולאיכות המוצר שהוא מציע לכם.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לנו לשפר את המדריכים באתר
-- פרסומת --

השאירו תגובה

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט