5 סיבות *לא* לעשות שיווק בפייסבוק

מתלבטים אם לשווק את העסק שלכם בפייסבוק? יש כמה מצבים שבהם יהיה עדיף לכם לוותר על זה. הנה חמש דוגמאות כאלו.
זמן קריאה: 4 עד 6 דקות
רמת קושי: מתחיליםמתקדמים
רביעי, 20 מרס 2013 00:00
דירוג הגולשים:

אם אתם בעלי עסקים או מקצוענים שצריכים לשווק את עצמם, מתישהו במהלך השנתיים האחרונות בטוח שמעתם, בעבודה או סתם בשיחה אקראית כלשהי, שיש דרך זולה, מהירה וקלה להזניק את העסק שלכם קדימה ולהביא אינספור חשיפות ולקוחות. דרך שתשווק את השירות או המוצר שלכם "בצורה ויראלית": שיווק בפייסבוק. גרמו לכם להבין שאתם חייבים את זה, שאי אפשר בלי זה.

אולי אפילו הלכתם להרצאה או סמינר או "השתלמות" בנושא, בה למדתם מה זה עמוד אוהדים ואיך מפרסמים תכנים ויוצרים אינטראקציות עם גולשים.

מה שאני רוצה להסביר הוא שממש לא אמרו לכם את כל האמת. שיווק בפייסבוק הוא תחום חדש יחסית. האינטרנט מציע עוד הרבה כלים מעולים לשיווק כמו דוא"ל, קידום אורגני וקידום ממומן ב-'google ועוד ועוד דרכי שיווק שהן כבר מוכחות והדרך להצליח ברובן ברורה, גם אם לא קלה או זולה.

פייסבוק הוא רק בורג אחד בתוך האינטרנט, וככלי שיווקי מוביל הוא ממש לא מתאים לכולם. לפני שאתם מתחילים להשקיע זמן וכסף בפייסבוק, הנה כמה דברים שכדאי שתדעו, ולא תשמעו בשום סדנת שיווק ברשתות חברתיות.

קשה (מאד) לעשות שיווק מוצלח בפייסבוק

השורה התחתונה היא שבשביל להצליח בפייסבוק צריך 3 דברים:

  • כסף.
  • זמן.
  • נגישות.

אם יש לך את 3 הדברים האלו אתה מסודר, וגם אם יש לך רק הרבה מאד מ-1 מהם.

כסף קונה חשיפות ולייקים לעמוד שלך. פייסבוק עושה כסף ממודעות של אנשים כמוך, והיא מנסה לדחוף אותך להשתמש במודעות שלה כדי לקדם (בד"כ) את עמוד האוהדים שלך. אם אין לך הרבה כסף, תצטרך הרבה מה-2 האחרים.

זמן (פעם ראשונה) זה מה שצריך להשקיע כדי ליצור הרבה תוכן איכותי – ובלי תוכן איכותי אי אפשר להצליח בפייסבוק (אלא אם כן יש לך הרבה כסף). זמן (פעם שנייה) זה מה שצריך כדי לנהל אינטראקציה עם מאות גולשים כל יום. זמן (פעם שלישית) זה הזמן שלוקח לפעילות לשאת פרי, והעובדה שצריך להמשיך ולהשקיע גם כשעדיין אין תוצאות.

נגישות היא העובדה שהנוכחות בפייסבוק מציבה אתכם במרחק נגיעה מכל אחד, ומאפשרת לגולשים לכתוב לכם (גם בפומבי) ולנהל אתכם אינטראקציה, לטוב וגם לרע. עבור חלק מהחברות זו ברכה, עבור אחרות זה "המחיר שצריך לשלם", ועבור אחרות זה יכול להיות ממש אסון. בסופו של דבר שיווק מוצלח בפייסבוק, כמו בכל מקום אחר, עולה כסף. אז לפני שאתם מוציאים אותו, תקראו את 5 הסיבות הבאות לא להיות בפייסבוק ותשקלו אם כדאי לכם להשקיע את המשאבים שלכם בערוץ שיווקי אחר.

סיבה #1: אם אתם מצפים להשקיע מעט מאד ולקבל הרבה מאד

אם אתם רוצים לשווק בפייסבוק כי סיפרו לכם שמקבלים תמורה רבה עבור השקעה מעטה, וזה בדיוק מה שאתם מחפשים, אז עזבו. עצרו. חבל על הזמן שלכם. אתם עומדים להתאכזב, ועדיף שתשקיעו את המאמצים שלכם במקום אחר.

האם הייתם מעלים על דעתכם לנסוע לתערוכה בינלאומית מטעם המפעל שלכם, ולא להשקיע כסף בהכנות, ביגוד, הסעות ולינה? האם פעם קיבלתם שטח פרסום בעיתון בחינם? האם שקלתם פעם לא לשלם עמלה לסוכן שלכם, עבור העבודה שהוא מביא?

לכולנו ברור שצריך לשלם כסף על שיווק איכותי בכל צורה שלא תהיה, ואין הבדל גם בפייסבוק או בכל רשת חברתית אחרת. אפשר לפעמים להחליף את השקעת הכסף בהשקעת זמן, אבל אי אפשר להצליח בלי להשקיע הרבה.

אם אתם מחפשים דרך שיווקית שתדרוש מכם מעט זמן, לכו על רכישת מודעות, או על הקמת אתר ושכירת איש מקצוע שיקדם אותו.

סיבה #2: אם רוב האינטראקציה שלכם עם לקוחות היא שלילית

חברה שמנהלת שיח חיובי ופורה עם הרבה לקוחות, יכולה להשתמש ביכולות שפייסבוק מספקת כדי לקיים שם את השיח הזה, ולהרוויח מכך יחסי ציבור טובים והפצה למעגלים חברתיים נוספים דרך העוקבים של החברה. לעומת זאת – חברה שרוב השיח שלה עם לקוחות הוא שלילי – למשל סביב תיקוני מוצר, תלונות או בעיות חוזרות ונשנות שגוררות תסכול של לקוחות – כדאי לכם לשקול שוב את המהלך השיווקי בפייסבוק.

שיח שלילי בפייסבוק סביב המותג שלכם (בד"כ גם בעמוד שלכם ממש) יכול לגרום לחברה או לכם נזק תדמיתי ועסקי, וצריך לחשוב אם הסיכון שווה את מה שאתם מקווים להרוויח מהנוכחות ברשת החברתית.

סיבה #3: אם אתם עסק שמוכר לעסקים אחרים

עסקים שמוכרים לעסקים (B2B) בד"כ מתעסקים עם מעט לקוחות יחסית, וגם המוצר שלהם לרוב לא יהיה מוצר שמתאים או נצרך ע"י הקהל הרחב אלא ע"י קהילה ספציפית מאד ובד"כ לא גדולה.

בשביל עסקים מהסוג הזה – יש כלים כמו Google Ads ואפילו הרשת החברתית-עסקית Linkedin, שמאפשרים פילוח הרבה יותר מתאים של קהל היעד מאשר פייסבוק, וגם תופסים את הגולשים באווירה יותר מוכוונת-עסקים מאשר בפייסבוק, שם רוב הגולשים פשוט מעבירים את הזמן. זה לא שעסקים כאלה לא יכולים לעשות שיווק בפייסבוק, הם יכולים אבל הם יצטרכו כמות גדולה במיוחד של משאבים, או לחלופין רעיון טוב ויצירתי במיוחד.

סיבה #4: אם קשה מאד ליצור תוכן מעניין שקשור לעסק שלכם

אם היה צריך לסכם את כל תורת השיווק בפייסבוק במילה אחת – המילה הזאת הייתה "תוכן". תוכן טוב הוא הלב של כל פעילות פייסבוק מוצלחת, והוא תמיד יצליח.

יש סוגי עסקים שקל יחסית להמציא ולייצר תוכן מעניין ואיכותי שקשור אליהם: מסעדות, מעצבי תכשיטים ובגדים, מותגים גדולים, סלבריטאים ואנשי ציבור, תכניות טלוויזיה, ועוד...

לעומתם, יש עסקים שקשה מאד לייצר תוכן מרתק שקשור אליהם: יבואן של משאיות, חברת תרגום, פרילנסרית שעורכת עבודות אקדמאיות, יצרני חומרי ניקוי, ואחרים, יצטרכו להיות יצירתיים מאד כדי להמשיך ולספק תוכן מעניין ורלוונטי לאורך זמן.

ישנם סיפורי הצלחה יוצאי דופן של חברות מהסוג הזה, למשל הקמפיין המפורסם Will It Blend? של חברת "Blendtec", שהיה כל כך מוצלח שזכה אפילו לערך משלו בויקיפדיה, אבל המקרים האלה רק ממחישים בדיוק שעסקים מהסוג הזה צריכים להשקיע הרבה ולהיות מאד יצירתיים כדי להצליח.

סיבה #5: אם אין לכם באמת זמן / כוח לזה

אם אתם עצמאיים או בעלי חברה קטנה, סביר להניח שהאחראי על הפעילות בפייסבוק יהיה אתם – או אחד העובדים בחברה. מי שלא יהיה, האחראי יצטרך (במידה ואתם רוצים להצליח כמובן) להשקיע בנושא זמן ותשומת לב. אם אותו אדם לא מנוסה בשימוש בפייסבוק, הוא צפוי לתסכולים רבים, שכן למשתמשים חדשים לוקח שעות רבות להתרגל לממשק של פייסבוק ולכל האפשרויות באתר.

משתמשים חדשים לרוב לא מרגישים בנוח באתר גם כגולשים פרטיים, ומשימה של ניהול פעילות שיווקית בפלטפורמה זרה ומאיימת יכולה להיות קשה מאד עבורם.

אם יש לכם בארגון (או שאתם) אדם יצירתי עם יכולת ללמוד, זמן להשקיע ורצון להתעסק בנושא – לכו על זה. אחרת, אני מציע לכם לשקול כיוונים אחרים.

השורה התחתונה

פייסבוק הוא כלי מדהים שמאפשר לעשות פעילויות שיווקיות שטרם נעשו, ולקבל בחזרה ערך רב. אבל זה דורש השקעה, ובודאי שלא מתאים לכל אחד.

מי שרוצה להצליח בפייסבוק, יעשה טוב אם ישקיע זמן מוקדם בתכנון והכנה לפעילות. מקום טוב להתחיל יהיה חיפוש של מתחרים ובעלי מקצוע דומים שכבר עושים פעילות שיווקית טובה בפייסבוק, ולהבין מה הם עושים נכון.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לי לשפר את המדריכים באתר

השאירו תגובה

שאלות ותשובות על פרסום ושיווק באינטרנט


האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

איך להגיב עם הדף העסקי בתוך קבוצה בפייסבוק? (2 תשובות)
יש לי דף עסקי תחת פרופיל אישי. כשאני מגיבה להודעות בדף אני מגדירה שהשם שיופיע ללקוחות יהיה השם של העסק ולא שמי הפרטי. זאת אומרת שאם אני רוצה לכתוב תגובה או לפרסם תמונות, אני אוכל לכתוב אותן בתור "עוגות טעימות" לדוגמא ולא בתור השם הפרטי...

איך אפשר לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים? (תשובה 1)
היי, תודה רבה על האתר הנפלא שלכם. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי איך לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים. אני רוצה לדוג' לנהל כמה, איך אני עושה את זה נכון? תודה רבה לכם

פייסבוק מוריד את האיכות של תמונת Cover בעמוד (תשובה 1)
נהנתי מהמידע שאתה מספק באינטרנט רציתי לשאול שאלה שאולי תוכל לעזור לי בה: עיצבתי COVER חדש לדף הפיסבוק שלי בפוטושופ כשאני מעלה אותו לפייסבוק האיכות ממש ירודה. הקובץ שמור ברזולוציה 300 ונראה מצויין בפוטושופ. תודה דפנה
שיוך לדף פייסבוק (0 תשובות)
הי אם מישהו הקים דף עבורבית הספר , האם ניתן, שמישהו אחר ינהל את הדף , בלי שתהייה לו בעיה של פרטיות בעמוד הפייסבוק שלו . כלומר, אם אני פותחת דף , האם כמה אנשים יכולים להיות המנהלים בדף ? האם הגישה שלהם היא רק לדף או שיש להם גישה למקום אחר.....

דף עסקי בפייסבוק, לאחר מספר ימים וניסיון חיבור מול אינסטגרם נעלמה לי ההרשאה בעמוד שלי כאדמין. כרגע לא ברור מי מנהל את העמוד אין לי גישה לזה והדף לא נמצא תחת "הדפים שלי" (0 תשובות)
פתחתי עמוד עסקי תחת הפרופיל האישי שלי בפייסבוק והתחלית להעלות אליו דברים ולהזמין חברים.אחרי מספר ימים פתחתי עמוד אינסטגרם עסקי. בשלב הזה מסיבה לא ברורה הדף העסקי שלי נעלם "מהדפים שלי" ובעצם אני כבר לא האדמין בעמוד. הבעיה שאין עוד אדמינים על העמוד...


דף עסקי פייסבוק (0 תשובות)
היי, יש לי דף עסקי בפייסבוק. אני לא מוצאת דרך להעלות בו קבצים וליצור מאגר קבצים. אני יודעת שדפי קבוצה בפייסבוק כן יש אפשרות, האם באמת בדף עסקי אין אפשרות ליצור דבר כזה? האם יש דרך אחרת לעשות את זה? אולי להפוך את הדף העסקי שלי לקבוצה?...

האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

התלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור הקהילות שלי (תשובה 1)
שלום יורי, לפני 7 שנים יזמתי פורטל מידע לגיל השלישי. הפורטל מתקדם יפה ונוצרה קהילה וירטואלית של בני +60  צעירים ברוח. יש לי גם דף פייסבוק של הפורטל וגם פרופיל אישי. אני בהתלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור קהילות אלה שיהווה מעין...

איך אפשר לקדם פוסט באינסטגרם בתשלום? (5 תשובות)
אני רוצה לממן קידום של פוסט שפרסמתי באינסטגרם, כמו שאני עושה בפייסבוק. איך עושים את זה?

איך אני יכול לראות כמה אנשים ראו פוסט שפרסמתי באינסטגרם? (3 תשובות)
הי, כשאני מפרסם פוסט בדף שלי בפייסבוק אני יכול לראות כמה אנשים ראו את הפוסט. אבל באינסטגרם אני לא רואה את המידע הזה. איך אפשר לדעת כמה ראו כל פוסט שפרסמתי באינסטגרם?

אפשר לשתף את הדף עם מי שלא חבר שלי בפייסבוק? (2 תשובות)
הי! ראיתי את המדריך שלך לשימוש בפייסבוק ותהיתי אם יש דרך כלשהי לשתף עמוד עסקי בפייסבוק עם אנשים שאינם מצויים ברשימת החברים שלי? (סביר גם שלא עשו לייק) אשמח אם תוכל לסייע :)

פרסמו שאלה חדשה וקבלו תשובה מקצועית ומהירה!

לחיפוש מתקדם

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט