מדד הויראליות של דפי האוהדים בפייסבוק

אי אפשר עדיין ללכת לבנק עם לייקים בפייסבוק. אנחנו צריכים מדד ברור ופשוט בעזרתו נוכל להבין את מידת ההצלחה שלנו.
זמן קריאה: 4 עד 6 דקות
שני, 02 ספטמבר 2013 00:00
דירוג הגולשים:

הבעיה הגדולה עם שיווק בפייסבוק

בשיווק בפייסבוק קשה מאד למדוד הצלחה בצורה שאפשר לתרגם לכסף. בשורה התחתונה (אלא אם כן אתם משווקים רעיון, במקרה הזה אתם יכולים לדלג על ההקדמה הזו), הצלחה משמעה כסף. ואי אפשר עדיין ללכת לבנק עם לייקים או חשיפות בניוזפיד.

ולא רק שווי השיווק הפייסבוקי לשורה התחתונה של העסק שלכם הוא קשה למדידה - עוד ועוד עסקים מגלים שאפילו את ההצלחה בתוך הפייסבוק קשה למדוד. מהי הצלחה? הרבה לייקים בדף? הרבה לייקים על הפוסט האחרון? הרבה צפיות בסרטון? ואיך להסתכל על הדף שלי (או של מישהו אחר) ולדעת אם הוא מצליח או לא?

מה הפיתרון שאנחנו צריכים

אנחנו צריכים מדד ברור ופשוט בעזרתו נוכל להבין את מידת ההשפעה של כל דף ולתת לו ציון. המדד הזה לא יכול להתבסס על מספר האוהדים בלבד - כי אז הוא לא יחשב את כמות השיחה והפעילות בדף, אבל גם לא רק על כמות השיחה והפעילות – כי כמות פעילות שתחשב גדולה בדף של 1,000 לייקים, תחשב קטנה מאד בדף של 30,000. לגודל של הדף יש חשיבות גדולה מאד – כי גם דף עם 5,000 אוהדים והמון המון פעילות הוא עדיין פחות משפיע מדף עם 50,000 אוהדים וקצת פעילות. לכן אסור לזלזל בגודל, אבל צריך משהו שמתאים למדידת דפים בכל גודל.

הנה כל הדרישות מהמדד שאנחנו מחפשים:

  1. להראות לנו מה מידת ההשפעה של הדף בפייסבוק
  2. להיות מאד מהיר וקל לחישוב
  3. לקחת בחשבון את מספר האוהדים בדף
  4. לחשב בחשבון את כמות השיחה והפעילות בדף
  5. להיות עדכני ולשקף תמונת מצב של ההווה
  6. להתאים למדידת כל דף אוהדים, בכל גודל

המדד שאנחנו רוצים חייב להיות גמיש ומסוגל להשתנות – כי שני המדדים האלו (לייקים וכמות פעילות) גם הם משתנים כל הזמן. והוא חייב להתאים לכל דף אוהדים, בכל גודל, כדי שנוכל למדוד את מידת ההשפעה של כל דפי האוהדים בפייסבוק באותה צורה.

הכירו את "מדד הויראליות" של דפי האוהדים בפייסבוק

מדד הויראליות הוא מדד לא רשמי אותו הכיר לי חברי אפרים ספירו, מנכ"ל חברת Bewick Media. המדד מחשב את מספר האוהדים וכמות הפעילות בדף שלכם ונותן לדף ציון שהוא בעצם "אחוז הויראליות" של הדף שלכם בזמן נתון. אחוז הויראליות ילמד אתכם על מידת הויראליות של הדף שלכם– כמה אינטראקציות אתם יוצרים עם גולשים – בזמן נתון. הוא יאפשר לכם להשוות במהירות את הדף שלכם עם דפים אחרים בגודל דומה או בנושא דומה, או בכלל לכל דף אוהדים קיים בפייסבוק.

חישוב אחוז הויראליות של הדף שלכם

את הציון של הדף שלכם במדד מחשבים בעזרת נוסחה מאד פשוטה: מחשבים את מספר האוהדים ש"מדברים על זה", כחלק יחסי לעומת מספר האוהדים בדף.

דוגמא: בדף של 10,000 אוהדים ו-2,000 "מדברים על זה" יש 20% ויראליות. בדף של 10,000 אוהדים ו-12,000 "מדברים על זה" יש 120% ויראליות. הנוסחה הולכת כך (משמאל לימין כמובן):

T / L * 100 = v

מספר ה"מדברים על זה" (T) חלקי מספר הלייקים (L) כפול 100 = אחוז הויראליות (v).

האנשים ש"מדברים על זה" הם בעצם גולשים שמשתפים, מגיבים ועושים לייק לתוכן שלכם, וכך מפיצים אותו הלאה לחברים שלהם ויוצרים עבורכם מה שנקרא "הפצה ויראלית" – מכאן השם "אחוז הויראליות".

בואו נראה כמה דוגמאות ממשיות מהפייסבוק

דפי אוהדים מצליחים בפייסבוק וציון הויראליות שלהם

יאיר לפיד – 8.75% ויראליות

אוהדים ו-19,402 "מדברים על זה". התוצאה: 8.75% ויראליות.

הדף של שר האוצר מקבל ציון לא מאד גבוה, אבל כמה שכמות האוהדים גדולה יותר, כך גם הציונים הנמוכים "הופכים לטובים יותר". 8.75% הם אולי לא הרבה בדף של 1,000 אוהדים, אבל בדף של 200,000 ויותר מדובר כבר על קבוצה רצינית – כמעט 20,000 גולשים שמקיימים אינטראקציה משמעותית עם התוכן שלפיד מפרסם.

דף הפייסבוק של שר האוצר יאיר לפיד

פריגת – 18.59% ויראליות

הדף של חברת "פריגת" מקבל ציון יפה מאד (ועוד בהתחשב בגודל שלו – קרוב ל-170,000 אוהדים). 167,242 אוהדים ו-31,093 מדברים על זה – סה"כ 18.59% ויראליות. מספר יפה מאד.

דף האוהדים של חברת פריגת

האתר "חורים ברשת" – 12.94% ויראליות

האתר המצליח "חורים ברשת" מנהל גם דף אוהדים מאד פעיל יחסית עם 50,093 אוהדים ו-6,484 מדברים על זה – סה"כ 12.94% ויראליות. למרות שאפשר להגיע ליותר, במספרים כאלו של עשרות אלפי אוהדים, בכל ציון שהוא מעל 5% כבר מדובר על אלפי אנשים שמפיצים את התוכן שלכם, כך שזה בשום אופן לא מעט.

דף הפייסבוק של האתר "חורים ברשת"

השחקנית / דוגמנית גל גדות – 25.66% ויראליות

השחקנית והדוגמאנית הישראלית גל גדות שלמצליחה מאד בחו"ל ומשתתפת בין השאר בסדרת סרטי "מהיר ועצבני" פעילה מאד בלא מעט רשתות חברתיות, ביניהן פייסבוק ואינסטגרם, והדף שלה זוכה לציון גבוה במיוחד עם 537,112 אוהדים ו-137,848 מדברים על זה – סה"כ 25.66% ויראליות. מספר גבוה במיוחד בהתחשב בכמות האוהדים הגדולה.

דף הפייסבוק של השחקנית הישראלית גל גדות

זה נכון שהדף של גדות קטן יחסית לכוכבות מצליחות בהוליווד, אבל במונחים ישראלים מדובר בהצלחה מטורפת – אין חברה או ארגון בארץ שלא יתנו הרבה מאד בשביל 137,848 גולשים שמדברים עליהם בפייסבוק.

סימן ה-V הכחול ליד שם הדף מציינת כי הוא "דף מאומת" – כלומר הבעלות של גל גדות עליו אושרה ואומתה. מדובר בפיילוט של פייסבוק שאמור לאפשר למנהלי עמודים לאמת את הזהות שלהם ולמנוע זיופים, ועדיין לא זמין לקהל הרחב בכל העולם.

אגב, שותפה של גדות לסרטי "מהיר ועצבני", השחקן ווין דיזל, מנהל את אחד מדפי האוהדים המצליחים בפייסבוק עם יותר מ-46 מיליון אוהדים וקרוב ל-2 מיליון מדברים על זה...

טיפים לשימוש נכון במדד הויראליות

לסיום, קבלו 6 טיפים לשימוש חכם במדד, שיעזרו לכם להוציא ממנו תובנות אמיתיות על הדף שלכם ולשפר את התוצאות.

טיפ #1: תמדדו ממוצע לאורך זמן, לא נקודה רגעית

כמות נקודות ההשפעה שלכם משתנה בכל יום, בהתאם לכמות האוהדים וכמות ה"מדברים על זה" בדף שלכם. כדי לקבל מושג על הדירוג שלכם לאורך זמן מומלץ למדוד פעם בשבוע ולעשות ממוצע.

טיפ #2: השוו את הדף שלכם לדפים באותו גודל

השוו בין התוצאה שלכם במדד לתוצאות של דפים אחרים בגודל דומה, ותדעו איפה אתם עומדים לעומתם.

טיפ 3#: השווה את עצמכם לעמודים מתחום העיסוק שלכם

השוו גם בין התוצאה שלכם לתוצאות של דפים אחרים מתחום העיסוק שלכם, גם אם הם בגודל שונה משמעותית משלכם. כך תדעו מה הניקוד של "הגדולים" בתחום שלכם, ואיפה אתם עומדים לעומתם.

טיפ #4: שימו לב מה עובד ומה לא

בתקופות בהן התוצאה שלכם במדד הויראליות גבוהה יחסית, בדקו את התוכן שלכם ואת שאר פעולות השיווק שעשיתם כדי להבין את הגורמים לעליה ולחזק אותם.

טיפ #5: זכרו – מערכת הסטטיסטיקות של פייסבוק מאחרת!

המערכת של פייסבוק ידועה לשמצה בכך שהיא מאחרת באיסוף הנתונים מהפעילות. גם הנתונים שמוצגים באופן פומבי בדף שלכם (מספר לייקים ומספר מדברים על זה), וגם הנתונים הפרטיים שאתם רואים במערכת הסטטיסטיקות של הדף, תמיד מעודכנים באיחור של כמה ימים. כלומר – הם יציגו את המצב כפי שהיה לפני 3 ימים. מידת האיחור משתנה

טיפ #6: השלימו את המדידה עם מדד התפוצה (reach): כמות הגולשים שנחשפו לתכנים שלכם

כדי להשלים את התמונה אפשר (רק בדפים אותם אתם מנהלים) וכדאי להסתכל גם במדדי התפוצה השונים כדי לראות כמה חשיפות התוכן שלכם מקבל ולהבין איך ציון הויראליות שלכם קשור לכמות החשיפות. במדריך למערכת הסטטיסטיקות של דפי פייסבוק שפרסמתי באתר יש גם פרק שלם על Reach וחשיפות בדפי פייסבוק.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לי לשפר את המדריכים באתר

השאירו תגובה

שאלות ותשובות על פרסום ושיווק באינטרנט


האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

איך להגיב עם הדף העסקי בתוך קבוצה בפייסבוק? (2 תשובות)
יש לי דף עסקי תחת פרופיל אישי. כשאני מגיבה להודעות בדף אני מגדירה שהשם שיופיע ללקוחות יהיה השם של העסק ולא שמי הפרטי. זאת אומרת שאם אני רוצה לכתוב תגובה או לפרסם תמונות, אני אוכל לכתוב אותן בתור "עוגות טעימות" לדוגמא ולא בתור השם הפרטי...

איך אפשר לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים? (תשובה 1)
היי, תודה רבה על האתר הנפלא שלכם. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי איך לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים. אני רוצה לדוג' לנהל כמה, איך אני עושה את זה נכון? תודה רבה לכם

פייסבוק מוריד את האיכות של תמונת Cover בעמוד (תשובה 1)
נהנתי מהמידע שאתה מספק באינטרנט רציתי לשאול שאלה שאולי תוכל לעזור לי בה: עיצבתי COVER חדש לדף הפיסבוק שלי בפוטושופ כשאני מעלה אותו לפייסבוק האיכות ממש ירודה. הקובץ שמור ברזולוציה 300 ונראה מצויין בפוטושופ. תודה דפנה
שיוך לדף פייסבוק (0 תשובות)
הי אם מישהו הקים דף עבורבית הספר , האם ניתן, שמישהו אחר ינהל את הדף , בלי שתהייה לו בעיה של פרטיות בעמוד הפייסבוק שלו . כלומר, אם אני פותחת דף , האם כמה אנשים יכולים להיות המנהלים בדף ? האם הגישה שלהם היא רק לדף או שיש להם גישה למקום אחר.....

דף עסקי בפייסבוק, לאחר מספר ימים וניסיון חיבור מול אינסטגרם נעלמה לי ההרשאה בעמוד שלי כאדמין. כרגע לא ברור מי מנהל את העמוד אין לי גישה לזה והדף לא נמצא תחת "הדפים שלי" (0 תשובות)
פתחתי עמוד עסקי תחת הפרופיל האישי שלי בפייסבוק והתחלית להעלות אליו דברים ולהזמין חברים.אחרי מספר ימים פתחתי עמוד אינסטגרם עסקי. בשלב הזה מסיבה לא ברורה הדף העסקי שלי נעלם "מהדפים שלי" ובעצם אני כבר לא האדמין בעמוד. הבעיה שאין עוד אדמינים על העמוד...


דף עסקי פייסבוק (0 תשובות)
היי, יש לי דף עסקי בפייסבוק. אני לא מוצאת דרך להעלות בו קבצים וליצור מאגר קבצים. אני יודעת שדפי קבוצה בפייסבוק כן יש אפשרות, האם באמת בדף עסקי אין אפשרות ליצור דבר כזה? האם יש דרך אחרת לעשות את זה? אולי להפוך את הדף העסקי שלי לקבוצה?...

האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

התלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור הקהילות שלי (תשובה 1)
שלום יורי, לפני 7 שנים יזמתי פורטל מידע לגיל השלישי. הפורטל מתקדם יפה ונוצרה קהילה וירטואלית של בני +60  צעירים ברוח. יש לי גם דף פייסבוק של הפורטל וגם פרופיל אישי. אני בהתלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור קהילות אלה שיהווה מעין...

איך אפשר לקדם פוסט באינסטגרם בתשלום? (5 תשובות)
אני רוצה לממן קידום של פוסט שפרסמתי באינסטגרם, כמו שאני עושה בפייסבוק. איך עושים את זה?

איך אני יכול לראות כמה אנשים ראו פוסט שפרסמתי באינסטגרם? (3 תשובות)
הי, כשאני מפרסם פוסט בדף שלי בפייסבוק אני יכול לראות כמה אנשים ראו את הפוסט. אבל באינסטגרם אני לא רואה את המידע הזה. איך אפשר לדעת כמה ראו כל פוסט שפרסמתי באינסטגרם?

אפשר לשתף את הדף עם מי שלא חבר שלי בפייסבוק? (2 תשובות)
הי! ראיתי את המדריך שלך לשימוש בפייסבוק ותהיתי אם יש דרך כלשהי לשתף עמוד עסקי בפייסבוק עם אנשים שאינם מצויים ברשימת החברים שלי? (סביר גם שלא עשו לייק) אשמח אם תוכל לסייע :)

פרסמו שאלה חדשה וקבלו תשובה מקצועית ומהירה!

לחיפוש מתקדם

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט