קידום אתרים בגוגל: 9 דברים שצריך לבקש ממי שבונה לכם אתר

בונים אתר חדש? אתם לא חייבים להיות מומחים ל-SEO, אבל יש כמה דברים שכדאי להתעקש עליהם עם מפתח האתר שלכם.
זמן קריאה: 7 עד 10 דקות
רמת קושי: מתחיליםמתקדמים
רביעי, 16 יולי 2014 00:00
דירוג הגולשים:

תמונה: רשימת דברים לדאוג להם בתחום קידום האתר במנועי חיפושבאחד המאמרים הראשונים שפרסמתי כאן כתבתי שלקנות אתר אינטרנט זה לא כמו לקנות נעליים. בניגוד לנעליים ולרוב מוצרי הצריכה, באתרים שנבנים היום יש הרבה מאד חלקים נעים וקטנים שלא נראים לעין. בעיקר בתקופה שבה רוב האתרים נבנים על מערכות ניהול תוכן כמו WordPress, Joomla ואפילו Wix. הרבה חלקים קטנים ולא מוכרים לצרכן הממוצע – דברים שקשורים לאיכות של האתר ולדברים כמו המהירות שלו, האבטחה שלו, ההתאמה לקידום במנועי חיפוש ועוד...

כשיורדים לפרטים הקטנים, רמת האיכות של אתר אינטרנט נמדדת באינספור פרמטרים שונים שרובם הגדול טכני להחריד. ללקוח ממוצע אין את הזמן והרצון להתמצא בכל זה.

ספק השירות מצידו, הרבה פעמים לא יצפה מהלקוח להבין בעניינים האלה ולבוא בדרישה כלשהי. לרוב מדובר בהגדרות ספציפיות שקשורת לחלק כזה או אחר של המערכת - למשל מבנה הקוד בעמוד או הדרך שבה נוצרות כתובות האינטרנט של הדפים באתר. רק 2 דוגמאות מתוך עשרות.

יש ספקים שיעבירו ללקוח רשימת שאלות ויבקשו ממנו לסמן את העדפתו בנושאים שונים. אני נוהג להשתמש בהגדרות שהן הטובות ביותר מניסיוני, ומראש מיידע את הלקוח במסמך מפורט על הצדדים השונים של הפעילות הזו והסיבות לה (מהירות אתר, קידום למנועי חיפוש, התאמה ל-Mobile, וכולי).

הבעיה עם 2 הגישות האלו היא שהן מייקרות את עלות העבודה. וכדי לתת מחיר תחרותי, הרבה מפתחי אתרים נמנעים מלהעלות את הסוגיות האלה בכלל, וגם לא מתייחסים אליהן במהלך העבודה.

האמת היא שרוב הלקוחות גם לא באמת צריכים את ההתייחסות הזאת, ומן הסתם יעדיפו לא לשלם עליה כסף. עסקים שרק רוצים להרים אתר כדי שיהיה לאן לשלוח לקוחות קיימים או מתעניינים, לא צריכים לדאוג כל כך מהקידום שלו בגוגל. אבל מי שרואה באתר שלו חלק משמעותי במודל העסקי ודרך לקדם את עצמו, ומצפה לקבל בזכות האתר לקוחות חדשים או תפוצה חדשה למותג שלו, חייב להקדיש תשומת לב לעניין.

כדי שיהיה לכם קל לדעת מה לבקש הכנתי רשימה של 9 דברים בסיסיים (ועם זאת נעדרים בכל כך הרבה אתרים) שצריכים להיות בכל אתר כדי להבטיח אופטימיזציה שלו לגוגל ולשאר מנועי החיפוש. זו ממש לא רשמה מלאה, אבל היא התחלה טובה.

משהו קצר על קידום אתרים במנועי חיפוש

לפני שנעבור לרשימה – מילה על קידום אתרים במנועי חיפוש. התחום הזה מתחלק בגדול ל-2:

- On-Site - בתוך האתר. מתייחס לכל מה שבאתר עצמו. החל מהתוכן, דרך מהירות הטעינה ועד לקוד של האתר, ועוד ועוד...

- Off-Site - מחוץ לאתר. מתייחס לכל מה שמחוץ לאתר, בעיקר לינקים נכנסים מאתרים אחרים והאופי של אותם לינקים.

כל הדברים שאני מביא כאן מגיעים מתחום ה-on-site וקשורים לאופטימיזציה של האתר שלכם עצמו. לא מדובר פה על פעילות אקטיבית לקידום האתר, אלא על שורת הגדרות בסיסיות במערכת של האתר שלכם, ובדרך שבה העמודים באתר נוצרים. גם אם כבר יש לכם אתר קיים, מומלץ לבדוק שכל הדברים קיימים ומסודרים כמו שצריך.

9 דברים שצריך להתעקש עליהם עם מפתח האתר שלכם

1. שבכל עמוד תהיה תגית המטא robots: index, follow

"תגיות מטא" (Meta-Tags) הין שורות קוד שמופיעות בד"כ בדפי אינטרנט ואינן נראות לגולש, אך זמינות לתוכנות שונות שקוראות את קוד המקור של העמוד – כגון מנוע החיפוש של גוגל או מנועי חיפוש אחרים. תגיות מטא מסוגים שונים מעבירות למנועי החיפוש מידע על התוכן של הדף, מידע שעוזר להם לדעת כיצד להתייחס לדף וכיצד לשמור אותו (כמובן שגוגל לא מחליטה איך להתייחס לדף שלנו רק ע"פ ההגדרות שסיפקנו לה - אבל היא כן מחפשת את ההגדרות האלו ולוקחת אותן בחשבון).

תגית המטא "robots" אומרת למנוע החיפוש כיצד להתייחס לתוכן בדף. האם לשמור אותו – "לאנדקס" אותו (index / noindex), והאם להמשיך ולקרוא את התכנים בקישורים היוצאים מהדף (follow / nofollow).

באופן כללי (כמובן שיש יוצאים מהכלל) – נרצה שמנועי החיפוש ישמרו את הדפים באתר שלנו וגם יעקבו אחרי הקישורים היוצאים – ולכן ההגדרה הרצויה לנו כמעט תמיד היא robots:index,follow.

דוגמא לקוד מקור עם robots: index,followראו לדוגמא כיצד זה נראה בקוד המקור של האתר שלי (זה אותו הדבר בכל האתרים):

במקרים רבים, מפתח האתר לא ידאג לכך אם לא תבקשו. כיוון שרק במקרים נדירים ביותר תהיה עדיפות להגדרה אחרת, מומלץ לבקש מראש לכלול את התגית בכל עמוד באתר.

2. שבכל עמוד תהיה כותרת עבור מנועי החיפוש

בדומה לתגית המטא robots שמסבירה למנועי החיפוש כיצד להתייחס לתוכן בדף, ישנן תגיות נוספות שמגדירות את התוכן עצמו.

תגית נוספת שחשוב לשים לב אליה מגדירה את כותרת הדף. לא מדובר בכותרת כלשהי שרואים גולשים – אלא בכותרת של הדף כפי שמוצגת למנוע החיפוש. זו לרוב הכותרת שמוצגת בתוצאות החיפוש. לרוב מנוע החיפוש יתייחס אל הכותרת הראשית שמוצגת בדף (למשל כותרת המאמר בדף שמציג מאמר מסוים) ככותרת הזו.

אבל ישנן דרכים שונות להחליט בצורה ידנית או אוטומית מהי הכותרת שתוצג, וכך לבצע אופטימיזציה לדפים באתר. למשל, בדפים בהם מופיעים מוצרים למכירה אפשר ליצור כלל כי הכותרת שתוצג במנועי החיפוש תהיה המילה "למכירה:" + שם המוצר. או אפילו לקבוע כותרת ידנית עבור עמודים חשובים באתר.

במערכות ניהול תוכן מודרניות היכולת הזו קיימת כפונקציה בסיסית. דרשו ממפתח האתר שלכם את היכולת לקבוע את הכותרות שיהיו לכל העמודים באתר, כדי שתוכלו לוודא כיצד האתר שלכם מוצג בתוצאות החיפוש של גוגל ומנועי החיפוש השונים. כמובן שעליכם להחליט על הכותרות שאתם רוצים.

3. שבכל עמוד יהיה תיאור מטא

תגית חשובה נוספת היא התגית meta – description. תגית זו מעבירה למנוע החיפוש את תקציר התוכן בעמוד. התוכן שיוזן בתגית meta – description יהיה התוכן שיוצג בתוצאות החיפוש מתחת לכותרת העמוד.

בד"כ אם לא הוגדר תוכן כזה בעמוד, מנועי החיפוש יקחו את התוכן הראשון שמופיע בעמוד ויציגו אותו. לכן בקשו ממפתח האתר שלכם גם את היכולת לקבוע את תיאור המטא עבור כל עמוד באתר, ועשו זאת לפחות עבור העמודים החשובים.

4. שבכל עמוד תהיה כותרת פנימית ראשית 1 בלבד

בשפת HTML, השפה שבה בנויים רוב אתרי האינטרנט בעולם, ישנה היררכיה של כותרות, החל מכותרת ראשית ועד לכותרת המשנית ביותר. ההיררכיה הזו בנויה מ-6 רמות ומתבטאת בתגיות H1, H2, H3, H4, H5, H6 – כאשר H1 היא הכותרת הראשית ביותר.

מנועי חיפוש שסורקים את האתר שלכם מחפשים את התגיות האלו (הן מופיעות בקוד המקור של האתר, לא בתוכן שהגולשים רואים) כדי להבין דרכן את התוכן בעמוד שלכם. הם יתייחסו לכותרת H1 ככותרת הראשית של העמוד, והם מצפים למצוא 1 כזו – לא פחות ולא יותר.

וודאו שבכל דף שלכם יש כותרת ראשית, ושבקוד ה-HTML היא מוגדרת כ-H1. מן הצד השני, וודאו שאין באתר עמודים עם 2 כותרות H1 או אפילו יותר. שני המצבים האלו גרועים לקידום האתר שלכם.

5. שבאתר תותקן מפת אתר שמתאימה למנועי חיפוש

עוד דבר שמנועי חיפוש מחפשים באתר שלכם הוא מפת אתר סטנדרטית בקוד תקין (ברוב המקרים קובץ טקסט שרשום בשפת התגיות XML – כל מפתח אתר יידע במה מדובר). בד"כ, כשמנוע החיפוש יבצע סריקה באתר שלכם, הוא יתחיל אותה מהעמודים שמפורטים במפת האתר, אם יש כזו.

לרוב המערכות הפופלריות שהזכרתי לבניית אתרים יש תוספים שמייצרים באופן אוטומטי מפת אתר שתואמת למנועי חיפוש. בקשו שיתקינו כזו באתר שלכם – ואם האתר לא בנוי על מערכת שעבורה קיים תוסף כזה, בקשו ממפתח האתר שיכתוב אותה באופן ידני (תצטרכו לעדכן אותה באופן ידני גם בעתיד, כשתוסיפו עמודים חדשים לאתר). גם אם זה יעלה כמה שקלים, זה שווה.

6. שתהיה באתר מערכת לניטור ותיקון שגיאות 404

מערכות לניהול תוכן כמו שהזכרתי משתמשות בכל מיני מנגנונים ליצירה אוטומטית של דפים באתר. זה לא המקום לפרט למה ואיך, וזה בד"כ פועל יוצא של היתרונות שלהן כמו המהירות והקלות היחסית של יצירת אתרים בעזרתן.

הבעיה שהרבה מהמנגנונים האלה לפעמים מייצרים הפניות לדפים באתר שלא באמת קיימים או שומרים דפים שמחקתם או שיניתם את הכתובת שלהם – מה שיוצר שגיאת 404 – "דף לא קיים".

תמונה: מערכת לניטור ותיקון שגיאות 404 באתר שליבלי קשר למנגנונים האלה, הרבה שגיאות 404 נוצרות כחלק מהאינטראקציה של אתר עם גולשים ומערכות שונות באינטרנט, או כחלק מהפעילות השוטפת של האתר. זה קורה בכל אתר שפועל באינטנסיביות גבוהה.

ישנן דרכים להפחית את כמות השגיאות האלה, אבל בתור התחלה חשוב שתהיה לכם באתר מערכת שקולטת ורושמת את כל שגיאות ה-404 ומאפשרות לכם להפנות אותם לכתובת אחרות של דפים שכן קיימים באתר. האתר שלי בנוי על מערכת ניהול התוכן Joomla ואני משתמש ברכיב שנקרא sh404SEF כדי לאתר ולתקן שגיאות 404 - בתמונה המצורפת צילום מסך מתוך ממשק הניהול והתיקון של השגיאות.

מעבר לכך שזה משפר את חווית הגלישה לגולשים שהיו יכולים להגיע לדף שגיאה, זה מאפשר לכם לשמור את האתר במצב אופטימלי וללא שגיאות.

7. שהאתר יפעל רק עם או בלי www

פעם כל כתובות האתרים התחילו ב-www. היום זה כבר לא ככה, אבל לא רבים יודעים שגם אם כתובת האינטרנט שקניתם לא מכילה www – למשל mysite.co.il – היא בד"כ תהיה זמינה גם עם www בכתובת www.mysite.co.il.

הבעיה כאן היא שמנועי החיפוש רושמים לעצמם את 2 הכתובות האלה כ-2 דפי אינטרנט שונים. ואז לדוגמא אם יש לכם באתר מאמר בכתובת mysite.co.il/myblog/article-1 – הוא יופיע בדף אינטרנט נוסף וזהה בכתובת www.mysite.co.il/myblog/article-1.

מנוע החיפוש ישמור 2 דפים שונים שמכילים תוכן זהה – מה שבעצם יפגע בדירוג שלהם, ויפצל ל-2 את הדירוג שבתכל'ס מגיע לאותו דף. וזה קורה בכל דף ודף באתר שלכם.

הפתרון הפשוט לזה הוא לבצע הפנייה כללית של כל הכתובות באתר כך שיהיו עם או בלי www. זה לא באמת משנה מבחינת אופטימיזציה (לדעתי לפחות...), כך שזה יותר תלוי בהעדפה האישית שלכם. אבל תדאגו לוודא שהאתר שלכם זמין רק עם או בלי www, ולא ב-2 האפשרויות במקביל.

8. שהאתר יפעל עם chaching נכון

קאש (cach) הוא מעין זיכרון פנימי שגורם לאתר שלכם לפעול מהר יותר. לדוגמא – המערכת של האתר "זוכרת" איך נראה כל עמוד באתר, וכשגולשים שונים "מבקשים" לראות את אותו עמוד – היא מגישה להם את הגרסה שהיא שמרה, ולא צריכה לבדוק כל פעם מחדש את התוכן של העמוד.

זה אולי נשמע כמו משהו לא ברור / לא חשוב למי שלא מתמצא בטכניקה של העניין, אבל זה חשוב מאד ואפילו קריטי במונחים של מהירות האתר - בעיקר באתרים שיש בהם הרבה תנועה. מהירות הטעינה של האתר ואף עצם קיומו של מנגנון Chaching הם 2 פקטורים שמנועי חיפוש לוקחים בחשבון כשהם מדרגים אתרים.

ישנם סוגים שונים של Cach והם מתאימים לסוגים שונים של אתרים או מערכות. אם יש לכם אתר פשוט שלא מתעדכן יותר מדי, אתם לא צריכים לרדת לרזולוציה של סגנון הקאש – רק תוודאו שיהיה כזה באתר ושהוא יעבוד כראוי ולא יגרום לתקלות.

9. שהאתר יהיה רשום בכלי מנהלי האתרים של גוגל וגם בגוגל אנליטיקס, ושתהיה לכם גישה לחשבונות האלה

כלי מנהלי האתרים של גוגל הוא כלי חינמי שגוגל מספקת לבעלי אתרים, כדי לקבל נתונים על הדרך שבה היא (גוגל) שומרת ומאנדקסת את האתר, ועל תדירות ואופי הפעמים שבהם האתר מופיע בתוצאות החיפוש. בנוסף, יש שם כלים שונים שאפשר וכדאי להשתמש בהם לצורך אופטימיזציה שוטפת של האתר לקידום במנוע החיפוש של גוגל.

גוגל אנליטיקס (Google Analytics) הוא כלי האנליזה החינמי של גוגל לבעלי אתרים, והוא מספק מגוון רחב ועמוק של נתונים על תנועת הגולשים אל האתר שלכם ובתוכו.

תמונה: דוגמא לגרף של גוגל אנליטיקס

שני הכלים האלה הם נושאים למאמרים ומדריכים שלמים ולא אכנס אליהם כאן – אבל בזמן בניית האתר אפשר וכדאי לנצל את ההזדמנות ולדרוש ממפתח האתר לחבר אותו לגוגל אנליטקיס ולכלי מנהלי האתרים – כדי שתוכלו להשתמש בכלים האלו בעתיד אם תרצו. איסוף המידע הוא לא רקטוראקטיבי, ומתחיל רק ברגע שאתם מטמיעים את החיבור באתר שלכם.

סיכום - לדעת מה לבקש כדי לא להתפשר על קידום האתר

הרבה חברות מוציאות כסף רב על בניית אתר, ופעמים רבות לא מקדישות מספיק תשומת לב לצדדים השונים של התפעול והקידום השוטף שלו. אנשים שלא מגיעים מתחום השיווק באינטרנט, כמו עם כל תחום אחר, מתקשים להבין את הקושי והמורכבות שביצירה וניהול של אתר מצליח שמביא תנועה ולקוחות לאורך זמן. התוצאה היא לעתים ציפיות לא ריאליות בדמות כמות מכירות או לקוחות שמגיעים דרך האתר, ציפיות שמתגלות כלא ריאליות רק שבועות, חודשים או שנים לאחר ההקמה.

אופטימיזציה מוקדמת של האתר שלכם למנועי חיפוש תעזור לכם להביא אליו יותר מבקרים יותר מהר. כל הפעולות שהזכרתי במאמר הזה הן פעולות שמפתח האתר שלכם יכול לבצע. גם אם הוא מבקש עליהן תשלום נוסף, תתנו לו. אל תהיו עוד אחד מאלפי העסקים שמקימים אתר בחובבנות - למרות שתחום הקידום הוא קשה יחסית להבנה ולעתים יקר לביצוע, הוא אחד המקומות ששיפור בהם יהיה שווה לכם הכי הרבה.

מה דעתך על המדריך הזה?
בחר/י 1 עד 5 כוכבים:
הפידבק שלך אנונימי והוא עוזר לי לשפר את המדריכים באתר

2 תגובות

  • אמאלה! כמה חומר! כמה אתה לוקח עבור השירותים שלך בעצם? ומהם?...

    פורסם על ידי חנית חמישי, 13 אפריל 2017 12:42 קישור לתגובה זו
  • מה אני צריכה לעשות אם יש לי אתר תדמית חמוד וקטן שהעליתי לאינטרנט ואני רוצה שהוא יופיע כשמחפשים בדפדפן ולא רק עם כתובת מדויקת???

    פורסם על ידי חסי רביעי, 07 אוגוסט 2019 16:43 קישור לתגובה זו

השאירו תגובה

שאלות ותשובות על פרסום ושיווק באינטרנט


האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

איך להגיב עם הדף העסקי בתוך קבוצה בפייסבוק? (2 תשובות)
יש לי דף עסקי תחת פרופיל אישי. כשאני מגיבה להודעות בדף אני מגדירה שהשם שיופיע ללקוחות יהיה השם של העסק ולא שמי הפרטי. זאת אומרת שאם אני רוצה לכתוב תגובה או לפרסם תמונות, אני אוכל לכתוב אותן בתור "עוגות טעימות" לדוגמא ולא בתור השם הפרטי...

איך אפשר לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים? (תשובה 1)
היי, תודה רבה על האתר הנפלא שלכם. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי איך לנהל כמה דפי פייסבוק עסקיים. אני רוצה לדוג' לנהל כמה, איך אני עושה את זה נכון? תודה רבה לכם

פייסבוק מוריד את האיכות של תמונת Cover בעמוד (תשובה 1)
נהנתי מהמידע שאתה מספק באינטרנט רציתי לשאול שאלה שאולי תוכל לעזור לי בה: עיצבתי COVER חדש לדף הפיסבוק שלי בפוטושופ כשאני מעלה אותו לפייסבוק האיכות ממש ירודה. הקובץ שמור ברזולוציה 300 ונראה מצויין בפוטושופ. תודה דפנה
שיוך לדף פייסבוק (0 תשובות)
הי אם מישהו הקים דף עבורבית הספר , האם ניתן, שמישהו אחר ינהל את הדף , בלי שתהייה לו בעיה של פרטיות בעמוד הפייסבוק שלו . כלומר, אם אני פותחת דף , האם כמה אנשים יכולים להיות המנהלים בדף ? האם הגישה שלהם היא רק לדף או שיש להם גישה למקום אחר.....

דף עסקי בפייסבוק, לאחר מספר ימים וניסיון חיבור מול אינסטגרם נעלמה לי ההרשאה בעמוד שלי כאדמין. כרגע לא ברור מי מנהל את העמוד אין לי גישה לזה והדף לא נמצא תחת "הדפים שלי" (0 תשובות)
פתחתי עמוד עסקי תחת הפרופיל האישי שלי בפייסבוק והתחלית להעלות אליו דברים ולהזמין חברים.אחרי מספר ימים פתחתי עמוד אינסטגרם עסקי. בשלב הזה מסיבה לא ברורה הדף העסקי שלי נעלם "מהדפים שלי" ובעצם אני כבר לא האדמין בעמוד. הבעיה שאין עוד אדמינים על העמוד...


דף עסקי פייסבוק (0 תשובות)
היי, יש לי דף עסקי בפייסבוק. אני לא מוצאת דרך להעלות בו קבצים וליצור מאגר קבצים. אני יודעת שדפי קבוצה בפייסבוק כן יש אפשרות, האם באמת בדף עסקי אין אפשרות ליצור דבר כזה? האם יש דרך אחרת לעשות את זה? אולי להפוך את הדף העסקי שלי לקבוצה?...

האם אפשר לבקש הצטרפות לקבוצה בפייסבוק מהדף העסקי שלי (3 תשובות)
הכוונה שאני נמצא בדף שלי ומנהל למישהו דף עסקי, האם אפשר מהדף העסקי שלו לבקש בקשת הצטרפות לקבוצה מסוימת. תודה צביקה

התלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור הקהילות שלי (תשובה 1)
שלום יורי, לפני 7 שנים יזמתי פורטל מידע לגיל השלישי. הפורטל מתקדם יפה ונוצרה קהילה וירטואלית של בני +60  צעירים ברוח. יש לי גם דף פייסבוק של הפורטל וגם פרופיל אישי. אני בהתלבטות האם להקים דף פייסבוק נוסף עבור קהילות אלה שיהווה מעין...

איך אפשר לקדם פוסט באינסטגרם בתשלום? (5 תשובות)
אני רוצה לממן קידום של פוסט שפרסמתי באינסטגרם, כמו שאני עושה בפייסבוק. איך עושים את זה?

איך אני יכול לראות כמה אנשים ראו פוסט שפרסמתי באינסטגרם? (3 תשובות)
הי, כשאני מפרסם פוסט בדף שלי בפייסבוק אני יכול לראות כמה אנשים ראו את הפוסט. אבל באינסטגרם אני לא רואה את המידע הזה. איך אפשר לדעת כמה ראו כל פוסט שפרסמתי באינסטגרם?

אפשר לשתף את הדף עם מי שלא חבר שלי בפייסבוק? (2 תשובות)
הי! ראיתי את המדריך שלך לשימוש בפייסבוק ותהיתי אם יש דרך כלשהי לשתף עמוד עסקי בפייסבוק עם אנשים שאינם מצויים ברשימת החברים שלי? (סביר גם שלא עשו לייק) אשמח אם תוכל לסייע :)

פרסמו שאלה חדשה וקבלו תשובה מקצועית ומהירה!

לחיפוש מתקדם

עמוד ראשי - כל הפרקים במדריך >>
פרסום וניהול תוכן
קידום וניהול השיחה
קידום הדף העסקי
עיצוב הדף העסקי
שימוש בתיבת ההודעות הפרטיות
הקמת חנות ומכירת מוצרים בדף העסקי
ניהול הרשאות גולשים
ניהול והגדרות כלליות
חיפוש באתר תמנון שיווק באינטרנט